Współpraca dla ochrony obszarów przyrodniczo cennych
Zrównoważony rozwój to wiodący temat rozpoczętej w czwartek (17 października) w Białowieży VI Międzynarodowej Konferencji „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych”. W spotkaniu wzięli udział wicemarszałkowie Marek Olbryś i Stanisław Derehajło oraz członek zarządu województwa Marek Malinowski.
Konferencja „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” jest najważniejszym w regionie dorocznym spotkaniem leśników, naukowców, samorządowców, przedsiębiorców z branży turystycznej oraz specjalistów zajmujących się ochroną dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.
– Dziś w świecie zdominowanym przez człowieka kontakt z przyrodą staje się elementem, do którego dostęp jest coraz trudniejszy. Przyrodę trzeba chronić zapewniając jednocześnie społecznościom lokalnym zamieszkującym obszary przyrodniczo cenne warunki do godnego życia – zaznaczył otwierając dwudniową konferencję dr. hab. inż. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Pogodzenie tych kwestii nie jest łatwe, wymaga badań i analiz, a podstawą jest pogodzenie zainteresowanych grup.
Ważna rolę dyskusji takich jak ta w Białowieży podkreślał także wicemarszałek Olbryś nazywając ją konferencją odpowiedzialną.
– Z jednej strony musimy się rozwijać, a z drugiej nie skrzywdzić przyrody, zachować bogactwo natury – mówił wicemarszałek. – Szczególnie to ważne w naszym regionie, gdzie mamy sporo obszarów cennych przyrodniczo.
– Status obszarów przyrodniczo cennych powinien być konsensusem trzech czynników: ochrony środowiska, gospodarki i uwarunkowań społecznych – mówił prof. dr hab. inż. Lech Dzienis, rektor PB.
Pogodzenie interesów podmiotów związanych z tymi trzema czynnikami, zdaniem rektora Politechniki Białostockiej, wymaga stworzenia, w przypadku Białowieskiego Parku Narodowego, odrębnego aktu prawnego.
Taką potrzebę dostrzegli także inni uczestnicy dyskusji, w tym także wicemarszałek Olbryś.
– Z drugiej strony mamy prawo, które chroni obszary przyrodniczo cenne, trzeba je tylko egzekwować – dodał wicemarszałek.
Pierwszy dzień konferencji to sześć sesji dyskusyjnych, w tym VIII Forum Idei Miast Turystycznych oraz IV Gala Finałowa Nagrody Kronenberga „Omne Trinum perfectum” 2019.
Jedną z nich, moderowaną przez wicemarszałka Stanisława Derehajło, poświęcono cyfryzacji i nowym technologiom w turystyce.
– Żeby pokazać światu to, co tutaj mamy cennego, musimy opracować dobre materiały informacyjno-promocyjne oraz udostępniać je wirtualnie. Dzięki temu cały świat będzie zawsze o każdej porze dnia czy nocy mógł zajrzeć np. do Białowieskiego Parku Narodowego i zaostrzyć sobie apetyt, a potem wsiąść w samolot i przylecieć tutaj i zobaczyć to wszystko naocznie – mówił wicemarszałek.
Zaznaczył też, że piecza i promocja nad obszarami cennymi przyrodniczo jest ważna, bo w Podlaskiem stanowią one oś atrakcji turystycznych, ale nie należy zapominać o bogatym w naszych województwie dziedzictwie kulturowym i kulinarnym.
W obradach VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” uczestniczy ponad 100 ekspertów z kraju i zagranicy. To przedstawiciele m.in. Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Głównego Urzędu Statystycznego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Polskiej Organizacji Turystycznej, Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN oraz innych kluczowych instytucji.
W ciągu dwóch dni spotkania w Białowieży omówione mają być prawne i organizacyjne aspekty ochrony obszarów przyrodniczo cennych w kontekście prowadzenia zrównoważonej gospodarki turystycznej oraz leśnej. Zaprezentowane zostaną również międzynarodowe doświadczenia w kreowaniu jakości usług turystycznych oraz rozwiązania związane z cyfryzacją i nowymi technologiami służącymi ochronie obszarów przyrodniczo cennych i zrównoważonej gospodarce turystycznej.
VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej i Instytutu Kronenberga – Fundacji Przyszłości Obszarów Chronionych.
ms