Aktualności

 • Sortownia w Studziankach wykreślona z listy instalacji komunalnych

  Zimowy plener
  2021-01-19 12:51:51

  Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) utrzymało w mocy decyzję Marszałka Województwa Podlaskiego z grudnia 2020 r. o wykreśleniu Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami (CIGO) w Studziankach z Listy Instalacji Komunalnych (Lista IK) w województwie podlaskim. Tym samym zakład nie może przyjmować śmieci.

 • Spółka BIOM uruchomi w Dolistowie Starym nowoczesny zakład recyklingu

  Od lewej: marszałek Artur Kosicki i prezes Mirosław Bałakier. Wymieniają się dokumentami.
  2020-12-18 13:37:05

  To będzie pierwszy w regionie zakład produkcyjny wykorzystujący śmieci o cechach surowców odpadowych wysortowane z odpadów komunalnych. Inwestycja powstanie dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 26,5 mln zł z funduszy unijnych. W poniedziałek (14.12) marszałek Artur Kosicki i prezes zarządu BIOM sp. z o.o. Mirosław Bałakier podpisali umowę w tej sprawie.

 • Studenci Politechniki Białostockiej będą nawadniali Las Zwierzyniecki

  Stojąca w lesie tablica o treści "Rezerwat Przyrody Las Zwierzyniecki"
  2020-12-15 14:12:38

  Jak bardzo woda jest potrzebna dla człowieka do życia, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Podobnie, życiodajne właściwości ma dla przyrody. Przypomną o tym w ramach swoich plenerowych warsztatów w Lesie Zwierzynieckim już w najbliższą środę (16.12) studenci białostockiej politechniki.

 • W trosce o czyste powietrze. Plastik nie do pieca - piec nie do plastiku

  Plakat kampanii Plastik nie do pieca
  2020-12-13 22:25:03

  Prowadzona od kilku lat przez Fundacja PlasticsEurope Polska kampanii edukacyjno-społeczna pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku” przypomina o szkodliwości spalania odpadów w piecach, przydomowych kotłowniach i na wolnym powietrzu. Na monitorach w autobusach, tramwajach i kolejach dojazdowych w różnych regionach Polski, m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku, Poznaniu oraz w aglomeracji Górnego Śląska emitowany jest krótki animowany spot, w prosty sposób ilustrujący hasło kampanii.

 • Niebezpieczny wilk w Dolinie Narwi

  Na ziemi odbity ślad łapy wilka
  2020-12-04 13:04:06

  W pierwszych dniach grudnia w miejscowościach nad Narwią pojawił się niebezpieczny wilk, który zbliża się do zamieszkanych zabudowań i atakuje psy. Stwarza realne zagrożenie dla gospodarstw i zwierząt domowych. To pierwsze takie zjawisko od ponad pięćdziesięciu lat.

 • Rekolekcje adwentowe w duchu „zero waste” – 7-9.12

  Grafika z napisem: Ekologia. Wybór czy nakaz. W tle choinka, z lewej strony sarenka.
  2020-12-01 08:56:35

  Trwa adwent, zbliża się Boże Narodzenie, które jest jednym z najważniejszych świąt katolickich. Co zrobić, aby nie zamieniło się w szał zakupowy i obsesyjne sprzątanie? Jak przygotować swoje serce na przyjście Chrystusa? I co ma z tym wspólnego ekologia?

 • „Akcja Siemianówka”. Zakończył się największy obóz ornitologiczny w Polsce

  Zarośla okalające zbiornik wodny
  2020-11-24 08:00:02

  Ponad 10,6 tys. ptaków zaobrączkowano podczas tegorocznego obozu ornitologicznego nad Siemianówką. To drugi najlepszy wyniki w kilkunastoletniej historii funkcjonowania obozu.

 • "Piątka za segregację" - ministerstwo zachęca gminy do promowania akcji

  pięć kubłów na śmieci z opisem przeznaczenia
  2020-11-23 15:50:44

  „Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Przedsięwzięcie ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Na potrzeby akcji resort udostępnia gminom pakiet materiałów informacyjnych.

 • Akcja Siemianówka – największy obóz ornitologiczny w Polsce wciąż działa

  Gałęzie drzewa, na jdenym siedzi mały ptaszek
  2020-11-10 12:40:25

  Liczą, mierzą, obrączkują. Ornitolodzy-amatorzy, mimo listopadowych chłodów, wciąż biwakują na skraju Puszczy Białowieskiej. Tam od sierpnia badają i znakują schwytane ptaki. W tym roku udało im się zaobrączkować już ponad 10 tys. sztuk, co zdarzyło się zaledwie drugi raz w historii funkcjonowania obozu.

 • Drzewo w Krajobrazie - obchody Dnia Krajobrazu

  Krajobraz pól i lasów. W tle widoczna zabudowa wiejska
  2020-10-19 15:43:47

  Już po raz piąty obchodzony będzie we wtorek (20.10) Dzień Krajobrazu. W tym roku Narodowy Instytut Dziedzictwa, inicjator kampanii społecznej „Krajobraz mojego Miasta”, włącza się do obchodów i upowszechniania idei tego święta.

facebook