Dodana: 2 wrzesień 2020 13:50

Zmodyfikowana: 7 wrzesień 2020 14:44

Woda daje życie. Nowy zbiornik w Brańsku

Po kilkunastu latach zabiegów kolejnych burmistrzów oraz mieszkańców doszło dziś (31.08) do uroczystego otwarcia zbiornika retencyjnego na rzece Nurzec w Brańsku. W uroczystości wzięli udział m.in. europoseł Krzysztof Jurgiel oraz poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski. Samorząd wojewódzki reprezentował Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Pięciu mężczyzn w garniturach przecinka nożyczkami taśmę, za nimi zbiornik wodny

Pierwsze zabiegi o inwestycję rozpoczęły się jeszcze w 2007 roku, kiedy Miasto Brańsk zapoczątkowało wykup gruntów pod inwestycję. Jednak realizacja samej inwestycji ruszyła dopiero w październiku 2018 roku i trwała do 20 lipca br. Powierzchnia zbiornika wynosi ponad 8 ha, z czego powierzchnia lustra wody to 6,5 ha.

Głównym celem budowy zbiornika była ochrona przed wiosennymi roztopami, poprawa bilansu wodnego oraz przywrócenie optymalnych warunków wilgotnościowych. W przyszłości zbiornik ma pełnić także funkcje rekreacyjne. Dzięki jazowi na rzece Nurzec będzie można regulować przepływ wody oraz gromadzić ją w zbiorniku, gdy będzie jej w rzece wystarczająco dużo, a w czasie suszy zgromadzona woda stanowić ma rezerwę do uzupełniania braków m.in. do nawadniania okolicznych pól.

Ogólna wartość inwestycji wyniosła 8,6 mln zł, które w 100% pochodziło z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W Polsce retencjonuje się 4 mld m3 wody, co stanowi zaledwie 6,5% odpływającej wody rzekami. Dla porównania w Hiszpanii retencjonuje się ok 45%.


Tekst i fot. Marcin Nawrocki

facebook