Dodana: 22 wrzesień 2020 13:57

Zmodyfikowana: 22 wrzesień 2020 13:57

Warsztaty przyrodnicze w Poczopku

Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczy Knyszyńskiej „Wielki Las” działające przy Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej zorganizowało w piątek (18.09) seminarium oraz warsztaty przyrodnicze dotyczące zbiorowisk roślinnych Parku. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego był partnerem wydarzenia.

Ilustracja do artykułu 8..jpg

Seminarium oraz warsztaty odbyły się w ramach projektu „Wykonanie operatu zbiorowisk roślinnych Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczy Knyszyńskiej „Wielki Las”. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie nadleśnictwa Krynki w Poczopku.

Na spotkaniu dr Włodzimierz Kwiatkowski – geolog, siedliskoznawca, geobotanik zaprezentował wykład pt. „Struktura przestrzenna zbiorowisk roślinnych i jej uwarunkowania edaficzne”. Podkreślił, że Podlasie, w tym Park, charakteryzuje się wysoką odrębnością występującej tu roślinności w stosunku do pozostałej części Polski. Podkreślił wartość puszczańskich grądów, których nie spotyka się w innych miejscach Polski. Omówił typy rozmieszczenia przestrzennego zbiorowisk roślinnych, wpływ wypukłych i wklęsłych form terenu na żyzność siedliska i rozmieszczenie fitocenoz, zonację pasową w dolinach rzecznych oraz różnice w tych układach na terenach młodo- i staroglacjalnych.

Kolejny wykład zaprezentował dr Cezary Werpachowski – botanik, główny specjalista ds. ochrony przyrody w PKPK. Dr Werpachowski omówił zagadnienia związane z florą roślin naczyniowych ze szczególnym uwzględnieniem gatunków chronionych, ginących i rzadkich. Wskazał na główne przyczyny zanikania tych gatunków.

W programie był także wyjazd terenowy, w trakcie których uczestnicy obejrzeli siedlisko puszczańskich, staroglacjalnych wydm oraz niezwykle urokliwy użytek ekologiczny na rzece Srobacinka.

W seminarium uczestniczyli: leśnicy, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, przewodnicy turystyczni oraz pracownicy służby PKPK.

Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w ramach zadania publicznego Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego.


Źródło: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

Oprac. Marcin Nawrocki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook