Velvet. Piątka dla Natury
1 października br. ruszyła pierwsza ogólnopolska edycja programu edukacyjno-grantowego dla szkół podstawowych „Velvet. Piątka dla Natury”. Do wygrania wycieczki edukacyjne oraz dofinansowania szkolnych ekoprojektów. Program uzyskał Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podlaskiego.
Akcja ma inspirować i zachęcać uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół do wspólnego działania na rzecz ochrony środowiska. Organizatorzy zapraszają nauczycieli do podjęcia wspólnie z uczniami „Ekowyzwań”, a dyrektorów do ubiegania się o „Ekogranty”. Program obejmie zasięgiem nawet 14 tys. szkół podstawowych w Polsce. Na zwycięzców czeka 160 wycieczek edukacyjnych dla klas oraz 16 dofinansowań dla szkół o wartości 7 tys. zł każde. Opiekunem programu i fundatorem nagród jest firma Velvet CARE, właściciel marki Velvet – lidera kategorii papierowych produktów higienicznych w Polsce.
Program „Velvet. Piątka dla Natury” został stworzony po to, aby w atrakcyjny sposób zachęcić dzieci z klas I-III do poszerzania wiedzy na temat ochrony przyrody i zaszczepić w nich nawyki działania z korzyścią dla środowiska, przynosząc realną zmianę na lepsze. Tematyka programu obejmuje pięć obszarów (stąd nazwa projektu):
- troskę o drzewa,
- oszczędzanie wody,
- segregowanie odpadów,
- redukcję zużycia plastiku,
- zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Klasy pod opieką nauczycieli mogą zrealizować lekcje dotyczące przynajmniej jednego z powyższych obszarów ekologicznych, a następnie zgłosić swoją pracę konkursową w ramach „Ekowyzwania”. Zwycięzcy zostaną wyłonieni poprzez powszechne głosowanie na stronie internetowej programu.
O „Ekogrant” w wysokości 7 tys. zł ubiegać się może dyrekcja szkoły wypełniając formularz na stronie. Dofinansowania te można uzyskać dla realizowanych lub planowanych przez szkoły projektów ekologicznych. Każda szkoła może ubiegać się zarówno o „Ekogrant” na dofinansowanie szkolnego ekoprojektu, jak też realizować „Ekowyzwania”.
Szczegóły na stronie programu
źródło: Velvet. Piątka dla Natury
oprac.: Barbara Likowska-Matys