Dodana: 30 sierpień 2019 13:18

Zmodyfikowana: 30 sierpień 2019 13:18

Po raz drugi obchodzimy „Dzień Łosia” w Polsce

Połowa września jest okresem szczególnym w życiu łosi. Trwa wtedy ich okres godowy – bukowisko. To dlatego w tym roku właśnie 15 września świętujemy Dzień Łosia.

Ilustracja do artykułu mammal-386740_960_720.jpg

W ramach wydarzenia zapraszamy nad Biebrzę, na Polesie i do Puszczy Kampinoskiej na niezwykłe spacery o świcie, prelekcje i spotkania.  

Biebrzański Park Narodowy:

5:30 - zbiórka na parkingu przy ścieżce edukacyjnej „Barwik” Biebrzańskiego Parku Narodowego.

5:45 - wymarsz z parkingu na spacer. Prowadzenie Piotr Dombrowski. Spacer potrwa do trzech godzin. Do przemarszu trasa licząca ok. 10-12 km. Wystarczą buty trekkingowe.

Po spacerze przenosimy się do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie o łosiach opowie i łosie pokaże Piotr Dombrowski.

Wstęp wolny.

Kampinoski Park Narodowy:

6:00 - zbiórka na parkingu w Granicy koło Kampinosu i spacer w poszukiwaniu łosia.

10:00 - krótka prezentacja ciekawostek o królu puszczy - Katarzyna Fidler i spotkanie ze znanym filmowcem i fotografem przyrody Marcin Kostrzynski w skansenie w Granicy.

11:30 - 12:00 - zakończenie.

Poleski Park Narodowy

6:00 - zbiórka, początek spaceru i zajęć terenowych na ścieżce Czahary. Zbiórka - wieża widokowa na początku ścieżki "Czahary", na końcu wsi Zastawie.

10:00 - prezentacja multimedialna "Łoś super ktoś". Zaplecze edukacyjne, za dyrekcją Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie, ul. Lubelska 3a.

10:30 - prezentacja "Moje spotkania z łosiami" fotografa przyrody i łosi z Lubelszczyzny, Radosław Miazek.

Warto wiedzieć: Samce łosia w odróżnieniu od jelenia nie są głośne, a do zalotów służą im słabo słyszalne dźwięki, przypominające stękanie. Są też delikatnymi zalotnikami i zabiegają o względy samicy, która musi zaakceptować kandydata na ojca swojego potomstwa.

Na Dzień Łosia zapraszają: Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Magazyn Na Tropie, Biebrzański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy i Poleski Park Narodowy, a także Marcin Dorociński

 

mat.org.
oprac.ak
fot.pixabay

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook