Dodana: 15 czerwiec 2021 13:46

Zmodyfikowana: 7 lipiec 2021 15:12

Konkurs Caritas Laudato si na lokalne inicjatywy ekologiczne

Na zakończenie Tygodnia Laudato si, organizacja Caritas zorganizowała konkurs grantowy na lokalne inicjatywy ekologiczne. Po raz pierwszy w konkursie mogą wziąć udział zespoły, instytucje i wspólnoty z całej Polski. Na realizację własnych eko-projeków, kwotą 20 tys. zł, zostanie nagrodzonych sześć zespołów.

Plakat konkursu na inicjatywy ekologiczne - informacje na nim zawarte są ujęte w tekście.

Od teorii do praktyki

Ogólnopolski konkurs: „Modelowy ośrodek ekologii integralnej”, powstał z myślą o tym, by zachęcić członków wspólnoty chrześcijańskiej do zmian na rzecz poprawy środowiska i ekologii. Ważną rolę ochrony środowiska niejednokrotnie podkreślał papież Franciszek. Swoje przemyślenia zawarł w wydanej 6 lat temu encyklice Laudato si’. Konkurs zakłada przełożenie zasad ekologii integralnej na praktykę życia Kościoła.

- Zależy nam na zbudowaniu aktywnej wspólnoty, która będzie działała w praktyce. Każdy z nas ma wpływ na powstrzymanie trwającego od wielu lat kryzysu ekologicznego, dlatego tak ważne jest samodzielne działanie dla dobra środowiska i zachęcanie do tego innych - mówił br. Cordian Szwarc OFM, Animator Krajowy Caritas Laudato si.

Tematyka projektów może dotyczyć m.in.: zmiany i odpowiedzialnej konsumpcji żywności, ograniczenia strat wody, przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza, a także zmianom klimatu.

Zgłosić można się do 13 lipca tego roku przez system witkac.pl. Wyniki zostaną ogłoszone 19 sierpnia.

Udział w konkursie może wziąć każdy. Tegoroczna edycja w sposób szczególny skierowana jest do organizacji pozarządowych i zespołów spoza 12 diecezji, w których działano dotychczas. Więcej informacji, a także pomoc w zgłoszeniu projektu można uzyskać mailowo: laudato_si@caritas.org.pl. Szczegóły i regulamin konkursu są na stronie internetowej projektu.  

Ponad 300 inicjatyw w całej Polsce

Projekt Caritas Laudato si działa od ponad dwóch lat. W tym czasie zrealizowano blisko 300 lokalnych projektów ekologicznych.

- Projekty, które obserwujemy, są bardzo różnorodne i dotykają realnych problemów środowiskowych. Widzieliśmy rozbetonowane place szkolne, na których zostały posadzone rośliny sprzyjające wypoczywaniu na przerwach. Pojawiały się grupy zbierające deszczówkę, siejące własne zioła, montujące krany z wodą pitną w szkołach, zespoły robiące ekologiczne kosmetyki, domowe środki czystości czy przetwarzające żywność tak, by się nie zmarnowała - wymieniała Dominika Chylewska z Caritas Laudato si.

źródło i fot.: Caritas Archidiecezji Białostockiej
oprac.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook