Dodana: 28 styczeń 2022 14:59

Zmodyfikowana: 1 luty 2022 11:35

Konferencja „Stan ekosystemów w Puszczy Białowieskiej” na PB

Jaka jest kondycja zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej? Co aktualnie wiemy o stanie jej ekosystemów? – to główne zagadnienia konferencji, która odbyła się w piątek, 28 stycznia, na Politechnice Białostockiej (PB). Jej celem była prezentacja najnowszych wyników prac badawczych w kontekście opracowywanego, nowego planu zarządzania Puszczą Białowieską.

Wnętrze auli Politechniki Białostockiej. Widoczne osoby siedzące na miejscach

Po raz pierwszy gospodarzem konferencji poświęconej Puszczy Białowieskiej była Politechnika Białostocka.

– Jesteśmy uczelnią kształcąca leśników, a nasi naukowcy prowadzą szerokie badania procesów zachodzących w ekosystemach leśnych. Jako pierwsza uczelnia białostocka zwróciliśmy uwagę na Puszczę Białowieską, jako na obiekt o szczególnym znaczeniu, szczególnej wartości, obiekt, który może być wskaźnikiem zmian zachodzących w przyrodzie – mówiła rektor politechniki prof. Marta Kazberuk-Kosior. – Mam nadzieję, że konferencja będzie okazja do przekazania tej wiedzy – dodała.

Jak informował prof. Sławomir Bakier, członek rady naukowej Białowieskiego Parku Narodowego, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej niedawno zakończyła się inwentaryzacja zasobów przyrodniczych puszczy. Była szczegółowo badana, pod różnymi aspektami: drzewostanu, staniu siedlisk, a także warunków hydrologicznych.

- Konferencja, którą współorganizujemy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, jest więc okazją do zaprezentowania opinii publicznej aktualnego opisu przyrodniczego lasów Puszczy Białowieskiej oraz efektów prac badawczych – mówił prof. Bakier.  

Wytyczne dla obiektów UNESCO

Spotkanie wpisuje się też w trwające obecnie prace nad zintegrowanym planem zarządzania Puszczą Białowieską. Dokument ma być gotowy do 2023 r. Zgodnie z wytycznymi UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organizatio) każdy obszar, wpisany na listę organizacji, powinien mieć plan zarządzania, a Białowieski Park Narodowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 r. Wpis rozszerzono w 1992 r. o białoruską część Puszczy Białowieskiej, tworząc jeden obiekt transgraniczny.

Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska podkreślał, że to spotkanie może być początkiem ważnej dyskusji o Puszczy Białowieskiej.

– To niezwykle cenny obiekt przyrodniczy. Od pokoleń dbali o niego mieszkańcy, naukowcy, przyrodnicy, organizacje pozarządowe, bardzo różne środowiska. Dzisiaj stoimy przed trudnym wyzwaniem przygotowania zintegrowanego planu dla tego wyjątkowego terenu – podkreślił.

Trudne wyzwanie

Dokument opracowuje Instytut Ochrony Środowiska i zgodnie z zapowiedzią wiceministra Siarki ma być przede wszystkim odpowiedzią na to, jak chronić ten wyjątkowy obiekt przyrodniczy.
Opracowanie ma zostać przygotowane do końca 2022 r., a następnie zatwierdzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

– Wyzwanie jest o tyle trudne, że mówimy o zintegrowanym planie, czyli musimy również uwzględnić działania strony białoruskiej, musimy też porozumieć się z nimi mimo tej wyjątkowej sytuacji na granicy, mimo tych trudnych obecnie relacji – dodał wiceminister.

Do udziału w konferencji zostali zaproszeni naukowcy, pracownicy parków narodowych i krajobrazowych, przedstawiciele rządowych i samorządowych instytucji, leśnicy, członkowie organizacji pozarządowych.

W gronie prelegentów znaleźli się m.in. prof. Bogdan Brzeziecki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który omawiał narzędzia kształtowania struktury drzewostanów puszczańskich. Z kolei obszerny raport o stanie lasów Puszczy Białowieskiej przedstawi p.o. zastępcy dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej Jan Tabor. Natomiast w tematykę opracowywanego planu zarządzania Puszczą Białowieską wprowadziła słuchaczy Barbara Rajkowska z Ośrodka Zrównoważonego Rozwoju Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

 

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys 
fot.: zrzut ekranu z transmisji 

 

 

 

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook