Dodana: 27 maj 2020 14:58

Zmodyfikowana: 20 styczeń 2021 08:54

67 mln zł na odnawialne źródła energii

Zarząd Województwa na środowym posiedzeniu, 27 maja, zwiększył o blisko 7 mln zł budżet konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki temu pięć projektów z listy rezerwowej otrzyma dofinansowanie.

Widok na panele słoneczne

Chodzi o konkurs w ramach działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, w którym można było uzyskać dofinansowanie na inwestycje z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz Ziemi) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej na własne potrzeby. Zarząd Województwa zwiększył pulę tego naboru z 60,5 mln zł do 67,2 mln zł.

To pozwoli dofinansować projekty, który były na liście rezerwowej: przeszły pozytywnie ocenę ekspertów, ale z powodu braku pieniędzy nie otrzymały dotacji podczas rozstrzygnięcia konkursu w lutym tego roku. Dzięki dzisiejszej decyzji Zarządu, pomoc z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Podlaskiego otrzyma pięć projektów wartych 15,9 mln zł,  z czego wartość dofinansowania wynosi 6,7 mln zł.

I tak, Białostocka Wykończalnia Tkanin wybuduje instalację fotowoltaiczną o mocy 1096,84 kW na dachu budynku produkcyjnego, której koszt to 5,7 mln zł, a dotacja 2,2, mln zł. Spółka CDM również wybuduje instalację, tyle że o wartości 3 mln zł, z czego dofinansowanie pokryje 1,4 mln zł.

Miasto Brańsk zamontuje w hydroforni, oczyszczalni ścieków i na dachu budynku Zespołu Szkół w Brańsku instalacje fotowoltaiczne warte 960 tys. zł, z czego dotacja wynosi 664 tys. zł. Kolejne firmy również zdecydowały się na budowę takich instalacji: Usługi Transportowe Dariusz Godlewski (wartość 1,9 mln zł, dotacja 1mln zł) i Ceramika Budowlana Lewkowo (wartość 4,2 mln zł, dotacja 1,4 mln zł).


Barbara Likowska-Matys, Departament Rozwoju Regionalnego UMWP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook