Dodana: 9 wrzesień 2015 08:21

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2015 08:21

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim

Utracone dziedzictwo - to temat tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Inauguracja EDD w województwie podlaskim odbędzie się 13 września br. w Białostockim Muzeum Wsi podczas Festynu Sokolniczego.

Ilustracja do artykułu EDD-2015do-aktualnoscilepsza (1).jpg

Na terenie województwa podlaskiego wydarzenia wpisujące się w Europejskie Dni Dziedzictwa zaplanowano m.in. w: Białymstoku, Ciechanowcu, Czyżewie, Dowspudzie, Supraślu, Zbuczu.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii, podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r.  zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea  zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.

W obchodach uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

W Polsce koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków, a nad wszystkimi dotychczasowymi edycjami EDD honorowy patronat sprawuje Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. (MKiDN)

Utracone dziedzictwo” to temat uniwersalny i wieloaspektowy, który daje możliwość niezwykle szerokiej jego interpretacji. Swoim zakresem obejmuje on bowiem takie elementy jak: olbrzymie straty w zasobach dziedzictwa kulturowego Polaków, będące wynikiem tragicznych wydarzeń wojennych, których 70. rocznicę zakończenia będziemy obchodzić w tym roku oraz utratę materialnych źródeł tożsamości, spowodowaną decyzją polityczną o zmianie granic, a w konsekwencji przesiedleniem wielu tysięcy ludzi. Temat ten dotyczy również problemu utraconych w różnych okolicznościach skarbów narodowych, kolekcji sztuki, cennych zabytków architektury oraz zapomnianych lokalnych tradycjach itp. Zwraca także uwagę społeczeństwa na dziedzictwo, które często bezpowrotnie ginie na naszych oczach, a które mamy szansę jeszcze uratować. Hasło w ten sposób ujęte daje możliwość wszystkim organizatorom EDD, w każdym regionie Polski, wpisania się w jego przekaz

Szczegółowy program inauguracji oraz wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa znajduje się na stronie www.edd.nid.pl

Poniżej, w załączniku, szczegółowy program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w woj. podlaskim

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook