Dodana: 17 wrzesień 2019 14:47

Zmodyfikowana: 17 wrzesień 2019 14:47

Europejskie Dni Dziedzictwa w Socach

W sobotę, 14 września br. koło naukowe "mała ARCHITEKTURA" z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej wraz z fundacją "Ocalamy Soce i okolice od zapomnienia" oraz Narwiańskim Ośrodkiem Kultury współorganizowało Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 w województwie podlaskim.

Ilustracja do artykułu EDD w Socach (5).jpg

Wydarzenie pt. "Bogata w makatki drewniana chatka dziadka i babki" w Socach miało przybliżyć bogactwo kulturowe Podlasia. Studenci koła naukowego „mała ARCHITEKTURA” pod opieką dr inż. arch. Magdaleny Sulimy przedstawili prezentację „Zaprojektuj swoją podróż po Podlasiu”, ukazującą uroki architektury drewnianej wschodniego Podlasia.
Przeprowadzili warsztaty architektoniczne, podczas których dzieci wcieliły się w rolę cieśli i zaprojektowały własne projekty elewacji domów.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć studentów Koła „mała ARCHITEKTURA”  prezentująca architekturę drewnianą podlaskich wsi oraz ekspozycja tradycyjnych tkanin, haftów i koronek ze wsi Soce, spotkania z kobietami, które do dziś kultywują tradycję tkactwa, degustacja wyrobów lokalnych  i występy zespołów ludowych.
Można było także zwiedzić Muzeum wsi Soce - tradycyjną zagrodę złożoną z domu, dwóch stodół i budynku inwentarskiego oraz wolno stojącej piwnicy, która zdobyła I miejsce w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w 2017 roku.
Wydarzenie miało na celu propagowanie i podejmowanie działań na rzecz edukacji regionalnej i stanowi głos w dyskusji o ochronie dziedzictwa kulturowego Podlasia, wpisując się w hasło tegorocznej edycji EDD „Polski splot”.

źródło: Biuro Kultury UMWP (mp)/ oprac.ak

 

facebook