Budynki nagrodzone w 2017 roku
Już po raz XIII Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków oraz Marszałka Województwa Podlaskiego zorganizowało konkurs, którego celem jest wyróżnienie mieszkańców szczególnie dbających o drewniane dziedzictwo architektoniczne Podlasia.
Podsumowanie tegorocznej edycji Konkursu odbyło się 17 września w Muzeum Rolnictwa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych w 2017 roku pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. To drewniana architektura, zachowana jeszcze we wsiach i miasteczkach całego województwa podlaskiego, wyróżnia właśnie krajobraz naszego regionu. Jej estetyka jest bowiem odzwierciedleniem bogactwa tradycji, religii i narodowości – zapisem historii i wrażliwości kolejnych pokoleń.
Do Konkursu zgłoszono 32 obiekty z 18 gmin, spośród których Jury nagrodziło i wyróżniło właścicieli 12 budynków. Zgłoszone do konkursu obiekty znajdują się na obszarze dziesięciu powiatów, a w ich obrębie na terenie osiemnastu gmin. Najwięcej zgłoszeń czyli dwanaście wpłynęło z powiatu hajnowskiego.
Dwunastoosobowe jury przyznało 10 nagród oraz 2 wyróżnienia:
- I nagroda w wysokości 6.000 zł: zagroda złożona z domu, dwóch stodół i budynku inwentarskiego oraz wolnostojącej piwnicy, Soce 61, gm. Narew
- I nagroda w wysokości 6.000 zł: wiatrak, Aulakowszczyzna, gm. Korycin
- II nagroda w wysokości 3.000 zł: dom, ul. Wyzwolenia, Szumowo, wł. Urząd Gminy w Szumowie
- II nagroda w wysokości 3.000 zł: dom, Soce 22, gm. Narew
- III nagroda w wysokości 1700 zł: dom, Kobyla 31, gm. Perlejewo
- III nagroda w wysokości 1700 zł: spichlerz, Wołyńce 7, gm. Puńsk
- III nagroda w wysokości 1700 zł: suszarnia tytoniu, Podchoinki 11, gm. Rajgród
- III nagroda w wysokości 1700 zł: zagroda złożona z domu, stodoły, spichlerza oraz drewutni, Marchelówka 7a, gm. Janów
- III nagroda w wysokości 1700 zł: dom, Buda Ruska 16 gm. Krasnopol
- III nagroda w wysokości 1700 zł: dom, ul. Łąkowo 44, Siemianówka
- wyróżnienie w wysokości 700 zł; dom, Nurzec 18, gm. Boćki
- wyróżnienie w wysokości 700 zl;dom, Trześcianka 88, gm. Narew
Podkreślić należy, iż w ciągu trzynastoletniej historii tego konkursu zostało zdokumentowanych 856 drewnianych budynków na terenie województwa podlaskiego. Ten stosunkowo długi okres trwania konkursu i nieustające nim zainteresowanie, świadczy o randze wartości architektury drewnianej. Są to wartości mające szczególne znaczenie dla tożsamości kulturowej mieszkańców województwa podlaskiego, kultywowania poczucia piękna i wspólnoty do której należą. Drewniane domy, gospodarcze budynki, młyny, spichlerze czy też założenia dworskie – to przykłady dawnego budownictwa, niemal zupełnie opartego na drewnie. To również osobliwi nauczyciele i świadkowie naszej historii, którzy dają nam wyobrażenie o charakterystycznym wyglądzie dawnych podlaskich wsi i małych miasteczek – często ubogich, lecz schludnych i jakże pięknych w swojej prostocie.