W Czarnej Białostockiej rusza nowy zakład produkcyjny
Dzięki prawie 7 mln zł dotacji z funduszy europejskich producent konstrukcji stalowych – Promostal z Czarnej Białostockiej rozpocznie wytwarzanie kriogenicznych zbiorników do magazynowania LNG. W związku z nową inwestycją firma tworzy nowe miejsca pracy i szuka pracowników.
W ramach projektu, który pochłonął w sumie ponad 20 mln zł, powstał zakład produkcyjny z zapleczem technicznym oraz z częścią biurowo-socjalną. Został zagospodarowany teren wokół zakładu, zakupiono niezbędne maszyny, urządzenia oraz wartości niematerialne i prawne będące podstawą wprowadzanej innowacji.
Paliwo przyszłości
Zgodnie z opiniami ekspertów, płynny gazy ma przyszłość nie tylko wobec braku dostaw z Rosji czy dostępu do sieci gazowej – to także medium przyjazne środowisku, bardzo ekonomiczne ze względu na niskie koszty eksploatacji, transportu i magazynowania, a także bezpieczne – nie ma możliwości skażenia środowiska w przypadku wycieku gazu skroplonego.
– Wstrzymanie rosyjskich dostaw gazu do Polski powoduje niepokój na rynku i obawy o bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówiła Agnieszka Stanisławczyk, prezes Promostalu. – Tymczasem oczywistą alternatywą dla dostaw gazu z Rosji jest skroplony gaz ziemny LNG, dostarczany do Polski drogą morską m.in. przez terminal w Świnoujściu – tłumaczyła.
Jak mówiła prezes, niezbędna jest jednak rozbudowa infrastruktury LNG, której istotną częścią są kriogeniczne zbiorniki magazynowe.
– Mamy więc nadzieję, że nasza inwestycja w dywersyfikację produkcji, przyniesie efekty i zwiększy naszą konkurencyjność – podkreśliła Agnieszka Stanisławczyk.
Inwestycja w innowacje
Przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych w ramach realizowanego projektu pozwoliło na udoskonalenie technologii produkcji zbiorników, na bazie której powstała innowacja produktowa – dwupłaszczowy kriogeniczny zbiornik pionowy do magazynowania ciekłego LNG.
Zbiorniki magazynowe LNG Promostalu budową przypominają termos.
– Jednak w odróżnieniu od termosu, wnętrze wykonane jest z nierdzewnej stali, a obudowa zewnętrzna – ze stali konstrukcyjnej, zabezpieczonej powłoką antykorozyjną, która też ma za zadanie odbijanie ciepła od promieniowania słonecznego – tłumaczył inżynier Marek Supruniuk.
Najważniejszą częścią zbiornika jest izolacja termiczna, która pozwala na utrzymanie cieczy LNG w temperaturze -162°C. Jest ona zbudowana z wielowarstwowej izolacji MLI oraz wysokiej próżni.
– Przy doborze izolacji czerpaliśmy z rozwiązań stosowanych w pojazdach kosmicznych, które muszą pracować w temperaturach, jakie panują np. na księżycu: od -180 do +110 st. C. – dodaje Marek Supruniuk.
Potencjalnymi odbiorcami LNG z takich stacji są klienci przemysłowi, wykorzystujący skroplony gaz do celów technologicznych, a także do ogrzewania. To też źródło energii dla wszelkich odbiorców indywidualnych, którzy nie mają dostępu do systemu przesyłowego gazu ziemnego małych miejscowości, gmin, osiedli mieszkaniowych, ośrodków wypoczynkowych czy hoteli.
Pracownik poszukiwany
W związku z uruchomieniem nowej produkcji firma szuka pracowników na stanowiska: spawaczy metodą TIG, ślusarzy – montażystów i pracowników działu zapewnienia jakości. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 240 pracowników.
źródło i fot.: MASZ-MEDIA
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel