Dodana: 29 kwiecień 2021 11:53

Zmodyfikowana: 29 kwiecień 2021 11:53

Trzy inwestycje z funduszy europejskich w gminie Mały Płock

We wtorek (27.04) zostały podpisane umowy na utworzenie parku, placu zabaw oraz centrum aktywności lokalnej. Ze strony władz regionu podpisali je Marek Olbryś i Stanisław Derehajło - Wicemarszałkowie Województwa Podlaskiego.

Wicemarszałkowie podpisują umowy o dofinansowanie

Gmina Mały Płock zrealizuje trzy projekty dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich. W ramach pierwszego wybuduje plac zabaw w miejscowości Korzeniste. Zostaną tam zamontowane zabawki, ławki, ułożona bezpieczna dla maluchów nawierzchnia oraz zasiana trawa. Inwestycja pochłonie 95 tys. zł, z czego dofinansowanie pokryje ponad 75 tys. zł.

- Ta niewielka miejscowość zyska teraz nowoczesną strefę wypoczynku dla dzieci. Zostanie ułożona odpowiednia nawierzchnia i zamontowane bezpieczne urządzenia do zabawy, co zapewni komfort użytkowania przez najmłodszym mieszkańców tej niewielkiej miejscowości  - powiedział Marek Olbryś.

Wicemarszałkowie podpisują umowy o dofinansowanie

Drugi projekt polega na utworzeniu centrum aktywności lokalnej w niezagospodarowanym budynku gminnym, położonym w miejscowości Mały Płock, przy ul. Ks. Tadeusza Ciborowskiego 36. Koszt przebudowy wyniesie 310 tys. zł, z czego dotacja to prawie 160 tys. zł.

- Niezagospodarowany budynek będzie teraz wykorzystywany na użyteczne cele. Będzie to miejsce do integracji i aktywizacji tej wspólnot, do wspólnych akcji i ważnych dla małych społeczności wydarzeń – zaznacza Stanisław Derehajło.

Kolejny z nich dotyczy budowy parku kieszonkowego. Tereny przy ul. J. Kochanowskiego w Małym Płocku zostaną utwardzone, powstaną parkingi i chodniki, zostaną zainstalowane elementy małej architektury: huśtawki, ławki parkowe, stojaki na rowery, betonowe figury ogrodowe  i nowe nasadzenia roślin. Prace nad projektem już się rozpoczęły i potrwają  do końca 2021 roku. Cała inwestycja będzie kosztować ponad 600 tys. złotych, dotacja to prawie 450 tys. złotych.

Umowy o dofinansowanie leżące na biurku

Wszystkie te projekty zostały zgłoszone na nabory w ramach Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”, a dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Koszt tych inwestycji to ponad milion złotych, z czego dotacje to blisko 690 tys. zł. 

***

Gmina Mały Płock położona jest w zachodniej części województwa podlaskiego, w powiecie kolneńskim, sąsiaduje z gminami: Kolno, Stawiski, Piątnica i Zbójna. Zajmuje powierzchnię 14006 ha, z czego około 75,5 procent stanowią użytki rolne, a 19,5 proc. stanowią lasy. Liczba mieszkańców gminy wynosi 4835 osób (wg stanu na dzień 12.11.2020 r.). Niewątpliwą atrakcją przyrodniczą gminy jest grodzisko wczesnośredniowieczne z XII w, położone w sąsiedztwie Małego Płocka (w kierunku wsi Mściwuje). Jest to jeden z cenniejszych zabytków archeologicznych regionu, zlokalizowany w zakolu rzeki Cetny, otoczony wałem wysokości 10 m i 25 m szerokości podstawy. Nieco dalej około 1 km w kierunku miejscowości Mściwuj znajdują się bunkry rosyjskie z II wojny światowej i cmentarz ludności żydowskiej z 1943 roku. 

Edyta Chodakowska-Kieżel

red.: Barbara Likowska-Matys

fot.: Małgorzata Sawicka

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook