Dodana: 12 październik 2020 11:55

Zmodyfikowana: 12 październik 2020 12:38

Podlaskie liderem dwóch rankingów samorządowych!

Nasz region jest najlepszy pod względem wydatków inwestycyjnych i pozyskiwania Funduszy Europejskich na przedsięwzięcia związane z transportem – ranking ogłosił magazyn samorządowy „WSPÓLNOTA”. Wyróżnienia, w imieniu marszałka Artura Kosickiego, podczas środowej (07.10) Gali Inwestorów Samorządowych w Katowicach odebrał Tomasz Szeweluk, sekretarz województwa i Paweł Jungerman, skarbnik województwa.

Statuetka oraz dwa dyplomy

- Województwo Podlaskie jest najlepsze pod względem wydatków inwestycyjnych samorządów i pozyskiwania Funduszy Europejskich na inwestycje transportowe. Tak wynika z rankingów magazynu "WSPÓLNOTA". Pozycja lidera w obu tych rankingach oznacza, że nie tylko rozwijamy się, ale także potrafimy na poczet tego rozwoju pozyskiwać zewnętrzne środki. Działania obecnego zarządu województwa zmierzają do tego, by utrzymać pozycję lidera i osiągać najlepsze wyniki - podkreślił po ogłoszeniu wyników marszałek Artur Kosicki.

Grafika informująca o pierwszym miejscu w Rankingu Wspólnoty

 „Liderzy inwestycji. Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów” to jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność samorządów w Polsce. W zestawieniu „Wykorzystanie środków funduszy z UE - inwestycje transportowe” analizowano działalność samorządów w latach 2017-2019.

Z zestawień wynika, że w analizowanym czasie w Podlaskiem na osobę średnie wydatki inwestycyjne wyniosły 367,28 zł. Dla porównania, w przypadku województwa małopolskiego, znajdującego się na 10. pozycji, to kwota 138,31 zł.

Grafika informująca o pierwszym miejscu w Rankingu Wspólnoty

Natomiast jeśli o chodzi dotacje unijne, to w analizowanym okresie - latach 2014-2019 - na transport w naszym regionie pozyskano na osobę kwotę 812,88 zł.  

Rankingi są opracowywane przez prof. dr hab. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich podstawą są sprawozdania budżetowe samorządów, uzupełnione ankietą wydatków inwestycyjnych spółek komunalnych miast powiatowych i miast na prawach powiatu. W rankingu unijnym pod uwagę zostały wzięte również kwoty wydatkowane na projekty współfinansowane ze środków unijnych. Wydatki samorządów dzielone były przez liczbę mieszkańców i zestawienie w formie rankingu.

 

Małgorzata Sawicka, Małgorzata Półtorak

facebook