Dodana: 8 luty 2022 09:43

Zmodyfikowana: 8 luty 2022 09:43

Konferencja dotycząca zmian w kontrakcie terytorialnym dla Podlaskiego

Spotkanie online z samorządowcami regionu dotyczyło m.in. przekazania dla Podlaskiego dodatkowych pieniędzy z funduszy unijnych na walkę ze skutkami pandemii COVID-19. Rozmawiano też o programie operacyjnym Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (FEdP). Poniedziałkową (07.02) konferencję otworzył marszałek Artur Kosicki.

Mężczyzna siedzi za stołem konferencyjnym. W tle flagi.

Jak wyjaśnił, kontrakt terytorialny to dokument pomiędzy rządem a samorządem dotyczący wykorzystania środków z funduszy europejskich.

– Zgodnie z prowadzoną polityką regionalną, każda zmiana w kontrakcie musi być zaopiniowana przez zarząd województwa, a później przedstawiona samorządowcom – mówił marszałek Kosicki.

Dodatkowe środki finansowe, które Podlaskie otrzymało do dyspozycji, pochodzą z React-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). To jeden mechanizmów przygotowany przez Komisję Europejską w odpowiedzi na kryzys wywołany przez pandemię COVID-19. Mogą być one wykorzystane do walki ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii. 

- Podlaskie z tej puli w pierwszej transzy otrzymało blisko 14 mln euro, druga transza to prawie 2,7 mln euro – to daje razem ponad 73 mln złotych. To są środki, które już pracują, albo lada dzień będą wdrażane w naszym województwie – zaznaczył Artur Kosicki.

Dodatkowe pieniądze będą wspierały inwestycje z czterech obszarów: ochrony zdrowia, energetyki, cyfryzacji oraz przedsiębiorczości. W pierwszej kolejności zostaną wykorzystane przy inwestycjach przyczyniających się do transformacji w kierunku gospodarki ekologicznej i cyfrowej.
Już w marcu ma być ogłoszony konkurs dotyczący wspierania odbudowy gospodarki w związku z pandemią COVID-19. Pula pieniędzy to 20 mln zł.

Marszalek Artur Kosicki przed ekranem monitora.

Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego omówiła też główne założenia Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Z końcem ubiegłego roku zakończyły się konsultacje społeczne programu. Zgłoszono prawie 180 uwag.  Ostateczny kształt nowego programu unijnego musi być gotowy do 15 marca. Wtedy trafi do Komisji Europejskiej.

Obszary, które będą mogły liczyć na wsparcie w nowej perspektywie to m.in. działalność badawczo-rozwojowa w przedsiębiorstwach, rozwój konkurencyjności MŚP, efektywność energetyczna, gospodarka niskoemisyjna, usługi cyfrowe, ochrona różnorodności biologicznej, dziedzictwo kulturowe, edukacja, rewitalizacja, aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, aktywizacja społeczna i zawodowa osób biernych zawodowo.

Marszałek przypomniał, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej Województwo Podlaskie otrzymało 1,250 mld euro.

- To o 38 mln euro więcej niż w poprzednim budżecie. Do tego dochodzą jeszcze inne programy np. Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, programy transgraniczne, a także możliwości związane z ochroną powietrza – dodał.

Zaprezentowano też założenia programów transgranicznych i programu Fundusze dla Polski Wschodniej, a także możliwości w zakresie działań związanych z ochroną powietrza.

O obowiązkach wynikających z wojewódzkich programów ochrony powietrza oraz o możliwościach ich finansowania mówiła dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP Anna Krysztopik. Zaznaczyła, że w nowej odsłonie program będzie finansowany z funduszy europejskich. Planowane jest duże wsparcie na wymianę kotłów dla mieszkańców, zwłaszcza tych mniej zamożnych. Dyrektor Krysztopik zaproponowała zgłaszanie przez samorządowców propozycji działań wspomagających realizację wojewódzkich programów ochrony powietrza oraz wykorzystanie programu Czyste Powietrze. 

Marszałek zaznaczył, że poprzez poniedziałkowe spotkanie chce zainicjować cykl debat o funduszach europejskich w nowej perspektywie finansowej. To, jak podkreślił jest niezbędne, aby w pełni wykorzystać możliwości, które dają unijne pieniądze.

Wkrótce ma być powołane przez urząd marszałkowski Forum Ambitnych Miast. Ma być to organ opiniodawczo-doradczy w sprawie wykorzystania funduszy unijnych.

Podczas poniedziałkowego spotkania zaprezentowano też założenia programów transgranicznych, ochrony powietrza i Funduszy dla Polski Wschodniej. Wzięło w nim udział 150 przedstawicieli podlaskich samorządów. Kolejna konferencja planowana jest na drugi kwartał br.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook