Komisarz Komisji Europejskiej (KE) ds. spójności i reform z wizytą w Polsce
Podczas dwudniowego (5-6 kwietnia) pobytu Elisa Ferreira odwiedziła m.in. polsko-ukraińskie przejście graniczne w Korczowej (województwo podkarpackie). Poinformowała tam o planach uruchomienia pomocy dla Polski za wsparcie okazywane Ukraińcom.
– Polacy wykazują się wspaniałym sercem, wspaniałym podejściem. Natomiast serce to nie wszystko. Za tym idą koszty. My, jako instytucje Unii Europejskiej, staramy się opracować i wdrożyć środki pomocowe, przekierować fundusze na ten obszar – mówiła Elisa Ferreira.
Jedność KE z Polakami
Komisarz wraz z przewodniczącym Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego Younousem Omarjee przyjechała do Polski na zaproszenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy. Rozmowy dotyczyły kryzysu uchodźczego i humanitarnego wywołanego agresją Rosji na Ukrainę oraz pomocy udzielanej przez Polskę obywatelom Ukrainy.
– Jesteśmy dziś tutaj po to, aby podziękować wszystkim Polakom, osobom prywatnym, administracji, instytucjom pozarządowym za wspaniałe wsparcie i wysiłek, którego udzielają w tej trudnej sytuacji, aby wesprzeć uciekinierów i ofiary tej niesprawiedliwej wojny – powiedziała Elisa Ferreira.
Younous Omarjee dodał, że wtorkowa obecność przedstawicieli Unii Europejskiej na granicy polsko-ukraińskiej ma wyrazić jedność KE i Parlamentu Europejskiego ze wszystkimi Polakami w tej niezwykle delikatnej sytuacji, najtrudniejszej, w jakiej znaleźliśmy się od zakończenia II wojny światowej.
Elastyczny instrument finansowania
Minister Puda przedstawił gościom z KE zakres działań pomocowych podejmowanych przez rząd w stosunku do uchodźców. Od początku wojny nasz kraj przyjął już ponad 2,5 mln obywateli Ukrainy. Poinformował również o potrzebie uruchomienia specjalnych środków dla Polaków udzielających schronienia uchodźcom.
– Walczymy, aby Komisja rozpatrzyła możliwość nowych funduszy, które mają pomagać samorządom i wszystkim Polakom zaangażowanym we wspieranie Ukrainy. Widzę duże zrozumienie tej sytuacji w KE – stwierdził minister Puda. – Doceniam osobiste podejście komisarz Elisy Ferreiry w dążeniu do stworzenia elastycznego instrumentu finansowania choćby części potrzeb pomocowych – dodał.
Zdaniem ministra, kluczowe jest uruchomienie nowych, dodatkowych środków, które pozwolą sprostać wyzwaniom społecznym i gospodarczym, przed którymi stanęliśmy w ciągu niecałego miesiąca.
oprac.: Barbara Likowska-Matys
Na podst.: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej