Interreg Litwa-Polska 2021-2027. Konsultacje dotyczące oceny wpływu programu na środowisko
Mają one na celu ustalenie czy realizacja przyszłego programu może mieć znaczące negatywne konsekwencje dla środowiska. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi do przygotowanego raportu do 10 marca br.
Program będzie dążył do poprawy dobrobytu społeczności transgranicznej poprzez współpracę transgraniczną oraz zrównoważone wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszaru transgranicznego Litwy i Polski. Jego całkowity budżet wynosi ponad 57 mln euro.
Obszar wsparcia obejmuje:
- okręg olicki (Alytaus apskritis), Litwa,
- okręg kowieński (Kauno apskritis), Litwa,
- okręg mariampolski (Marijampolės apskritis), Litwa,
- okręg tauroski (Tauragės apskritis), Litwa,
- okręg wileński (z wyłączeniem miasta Wilno) (Vilniaus apskritis), Litwa,
- podregion ełcki, Polska,
- podregion suwalski, Polska,
- podregion białostocki, Polska.
W przyszłym programie wspierane będą działania mające na celu zmniejszenie wykluczenia społecznego, włączenie społeczeństwa w proces podejmowania decyzji, adaptację do zmiany klimatu, tworzenie czystszego środowiska, promowanie turystyki i przedsiębiorczości oraz poprawę infrastruktury.
Na Litwie za przygotowanie programu oraz negocjacje odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej, a w Polsce - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Rzeczpospolitej Polskiej.
Uwagi i wnioski do raportu można zgłaszać:
- e-mailem na adres sekretariatdwt@mfipr.gov.pl,
- w formie pisemnej po wysłaniu ich na adres Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Departament Współpracy Terytorialnej, ul Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa,
- ustnie do protokołu, tzn. istnieje możliwość zgłaszania ich osobiście poprzez wcześniejsze umówienie się w Ministerstwie (zgłoszenia prosimy kierować na adres: sekretariatdwt@mfipr.gov.pl lub pod nr tel. 22 273 81 58).
Program znajduje się poniżej w załączeniu.
Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: profil FB Programu Interreg Litwa-Polska