Dodana: 19 marzec 2021 14:26

Zmodyfikowana: 22 marzec 2021 13:51

Fundusze europejskie na inwestycje w Boćkach, Surażu, Dziadkowicach i Czyżewie

Gminy otrzymają ponad 3 mln złotych z funduszy unijnych na inwestycje: remont świetlicy, nowe boisko, ośrodek kultury i montaż odnawialnych źródeł energii. Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, podpisał w piątek, 19 marca w Boćkach umowy na dofinansowanie tych czterech projektów.

Na zdjęciu wicemarszałek Stanisław Derehajło z przedstawicielami gmin po podpisaniu umowy

- Dziś podpisaliśmy umowy na modernizację świetlicy w gminie Suraż, gminnego ośrodka kultury w gminie Dziadkowice, boiska w gminie Czyżew i paneli fotowoltaicznych w Boćkach. Te inwestycje przekładają się na rozwój społeczności lokalnych. – podkreśla Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. - Dają nam nadzieję, że damy radę przetrwać pandemię, a po pandemii będziemy mogli się spotykać i rozwijać aktywność lokalną - dodaje.

Gmina Boćki zamierza zrealizować przedsięwzięcie polegające na dostawie i montażu 62 mikroinstalacji OZE na budynkach mieszkalnych. Otrzyma dotację na ten cel w wysokości blisko 1,3 mln zł.

- To wielki zaszczyt gościć dzisiaj marszałka, który ten urząd wybudował, i który był inspiracją dla mnie, aby zaryzykować i zostać wójtem. Wielki zaszczyt odczuwam też dlatego, że są dzisiaj z nami przedstawiciele gmin oraz skarbniczki - przywitała zebranych Dorota Kędra-Ptaszyńska, wójt Bociek.

Grafika informująca o przekazaniu unijnych dotacji na mikroinstalację OZE na budynkach mieszkalnych

Gmina Suraż zmodernizuje i zaadaptuje budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, znajdujący się we wsi Zimnochy-Świechy i utworzy tam Wiejski Ośrodek Aktywności Lokalnej. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w gminie Suraż. Przyznana dotacja to blisko 300 tys. zł.

Z kolei w gminie Dziadkowice, w miejscowości Kąty powstanie Lokalne Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej. Istniejący budynek będzie zmodernizowany, wykonana zostanie też termomodernizacja oraz remont dachu. Ponadto zostanie kupione wyposażenie, niezbędne do działalności Centrum. Przyznana dotacja to 400 tys. zł.

Grafika informująca o przekazaniu 2 mln zł z dotacji unijnych na lokalne inwestycje w gminach Suraż, Czyżew oraz Dziadkowice

Natomiast Gmina Czyżew otrzymała dotacje na budowę obiektu sportowego w Rosochatem Kościelnem. Projekt zakłada budowę boiska do piłki nożnej, bieżni wokół boisk, rzutni do pchnięcia kulą, skoczni do skoku w dal oraz wykonanie elementów towarzyszących (kosze, bramki, siatki, maszty). Zostaną wykonane też nowe chodniki, schody oraz odpowiednie oświetlenie. Dotacja wynosi blisko 1,2 mln zł.   

- Powstanie piękny kompleksowy obiekt sportowy, który będzie służył mieszkańcom z tej i okolicznych miejscowości. To bardzo ważne zadanie, bardzo potrzebne naszej społeczności, dlatego cieszymy się, że otrzymaliśmy dofinansowanie. Dzięki niemu będziemy mogli zrealizować tę inwestycję - zaznacza Anna Bogucka, burmistrz Czyżewa.

Wszystkie inwestycje będą kosztować ponad 5 mln zł, z czego dofinansowanie przyznane z funduszy europejskich to ponad 3 mln zł. Dotacje pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

tekst: Edyta Chodakowska-Kieżel i Barbara Likowska-Matys
fot.: Marcin Nawrocki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook