Fundusze Europejskie dla Podlaskiego. Rozpoczęły się konsultacje społeczne
Jak wydać 1,25 mld euro, które w nowej perspektywie unijnej otrzyma Podlaskie? – na ten temat może się wypowiedzieć każdy mieszkaniec regionu. W czwartek, 25 listopada, rozpoczęły się konsultacje programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podlaskiego (FEdP) na lata 2021-2027. Otworzył je marszałek Artur Kosicki. Konsultacje potrwają do 29 grudnia.
– Chcemy przygotować program, który będzie efektywnie służył mieszkańcom i skutecznie wdrażał fundusze europejskie. Jesteśmy otwarci na państwa uwagi i sugestie, czekamy na pomysły – mówił marszałek Artur Kosicki podczas konferencji, która odbyła się w formie online. – Mimo że obszary wsparcia w programie wydają się być podobne do zakresu interwencji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, należy pamiętać, że jest to całkowicie nowa perspektywa i będą w niej obowiązywały nowe zasady.
Ambitne Podlaskie
Podkreślił, że program ma rekordowy budżet. Jest o 37 mln euro większy niż jego odpowiednik, realizowany w latach 2014-2020. Na każdego mieszkańca województwa ma przypaść 1062 euro. Tym samym Podlaskie plasuje się na drugim miejscu wśród województw pod względem wzrostu wartości w porównaniu z poprzednim programem.
– Program jest jednym z narzędzi realizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030. Ma przede wszystkim służyć realizacji jej misji, która brzmi: Ambitne Podlaskie, ale także wizji rozwoju regionu w 2030 roku, określonej jako Podlaskie przedsiębiorcze, partnerskie i perspektywiczne – podkreślił.
Każdy ma głos. Zasada partnerstwa
W konferencji wziął udział zdalnie Christopher Todd, dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Pochwalił Podlaskie za dotychczasowe sprawne wykorzystanie środków unijnych i inicjatywy, jakie podejmowało województwo w odpowiedzi na pandemię. Podkreślił również wagę czwartkowej konferencji otwierającej konsultacje.
– To niezwykle istotne wydarzenie w procesie wdrażania funduszy europejskich w województwie podlaskim – zauważył Christopher Todd. – Mają one być jak najbliżej obywateli i w pełni odpowiadać na ich potrzeby. Zasada partnerstwa jest bardzo ważna w realizacji polityki spójności. Wszyscy interesariusze powinni mieć prawo do zabrania głosu i do udziału w kształtowaniu funduszy.
Z kolei Jacek Żalek, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przyznał, że z Podlaskiego płynęła bardzo duża siła energii podczas powstawania projektu FEdP.
– Mam nadzieję, że ten entuzjazm udzieli się również tym, którzy będą realizować program. Deklaruję pełną współpracę za strony ministerstwa i trzymam kciuki – powiedział.
Pomoc unijna w wielu obszarach
W trakcie konferencji zostały zaprezentowane szczegóły projektu. Przedstawiły go reprezentantki departamentów urzędu marszałkowskiego, odpowiedzialnych za projektowanie i wdrażanie nowego programu: Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego, Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości i Karolina Perkowska, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.
A program zakłada unijną pomoc finansową w wielu obszarach, dlatego został on podzielony na kilka części. To m.in.:
- Innowacyjne Podlaskie (160 mln euro) – zakłada wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, badań, rozwoju i innowacji, e-usług publicznych, współpracy nauki i biznesu, usług doradczych dla MŚP oraz nowo powstałych firm;
- Region przyjazny środowisku (437 mln euro) – przewiduje wspieranie efektywności energetycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii, działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu, transformację regionalnej gospodarki w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), dalsze wsparcie gospodarki wodno-ściekowej czy działania z zakresu tzw. błękitno-zielonej infrastruktury;
- Lepiej skomunikowany region (143,3 mln euro) – obejmuje działania zwiększające mobilność regionalną, w szczególności poprzez budowę i przebudowę dróg wojewódzkich, a także rozwój transportu pasażerskiego;
- Przestrzeń społeczna wysokiej jakości (109,2 mln euro) – to głównie inwestycje w infrastrukturę przedszkolną i edukacyjną, społeczną, zdrowotną czy ochronę dziedzictwa kulturowego;
- Partnerskie Podlaskie (50 mln euro) – wsparcie wdrażane ma być poprzez programy rewitalizacji, partnerstwa strategiczne, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) czy Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Jest tu przewidziana pomoc w rozwoju walorów i usług turystycznych, dziedzictwa kulturowego i ekoturystyki poza obszarami Natura 2000;
- Kapitał społeczny Podlaskiego (271 mln euro) – zakłada wsparcie na aktywizację osób bezrobotnych, ubogich, a także ludzi młodych, regionalne programy zdrowotne, rehabilitację leczniczą, elastyczne formy zatrudnienia, edukację przedszkolną, szkolnictwo zawodowe, kształcenie osób dorosłych i rozwój ekonomii społecznej;
- RLKS (30 mln euro) – to pomoc dla lokalnych społeczności w formie instrumentu RLKS, w szczególności poprzez dofinansowanie wysokiej jakości edukacji przedszkolnej, małych szkół kształcenia ogólnego, integracji społeczności lokalnej oraz zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych.
Uwagi i wnioski do projektu można zgłaszać do 29 grudnia br. na formularzu na stronie internetowej konsultacji. Natomiast 6 grudnia odbędzie się tzw. wysłuchanie publiczne, czyli spotkanie online, podczas którego każdy mieszkaniec będzie mógł zadawać pytania na temat programu. W styczniu, po zakończeniu konsultacji, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego ustosunkują się do postulatów i wniosków, które wpłynęły w ich trakcie.
Uwaga. Konkurs na hasło!
Podczas konsultacji mieszkańcy Podlaskiego (osoby pełnoletnie i niepełnoletnie) mogą wziąć udział w konkursie na hasło – motto, myśl przewodnią nowego programu. Ma ono nawiązywać do jego głównych celów oraz wpływu na rozwój regionu. Zwycięzca otrzyma 1,5 tys. zł. Organizatorem konkursu jest Województwo Podlaskie.
Szczegóły na temat konkursu w artykule
Program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027 na stronie konsultacji
Barbara Likowska-Matys, Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski