Dodana: 29 kwiecień 2021 11:48

Zmodyfikowana: 29 kwiecień 2021 11:48

Cerkiew w Samogródzie z dotacją z funduszy europejskich

Ponad 180 tys. zł na remont zabytkowego ogrodzenia otrzyma Parafia Prawosławna pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie. Umowę w tej sprawie podpisali w czwartek (29.04) wicemarszałkowie Marek Olbryś i Stanisław Derehajło.

Umowa o dofinansowanie

Parafia Prawosławna pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła przeprowadzi remont zabytkowego ogrodzenia i bramy głównej przy cerkwi parafialnej w Samogródzie, kolonii wsi Suchynicze (w gminie Szudziałowo). Będzie polegał na renowacji i oczyszczeniu ogrodzenia z nadmiaru zaprawy cementowej oraz uzupełnieniu ubytków w kamieniach. Zostaną również zlikwidowane spękania i uszkodzenia, będą też wykonane zabezpieczenia ogrodzenia. Natomiast brama, wykonana z cegły, wymaga wymiany tynków. W ramach inwestycji zaplanowano również zamontowanie nowego krzyża na bramie.

Wartość tej inwestycji wynosi 234 tys. zł, a dofinansowanie pokryje 183,5 tys. zł.

- Obiekty sakralne, szczególnie zabytkowe, wymagają stałych remontów. Nie zawsze są na to odpowiednie środki. Dzięki funduszom europejskim, które wspierają takie działania, możemy dofinansować tego typu projekty - podkreślił wicemarszałek Marek Olbryś.

- Ochrona i dbałość o nasze dziedzictwo kulturowe to nasz obowiązek. Zwłaszcza że to dziedzictwo ciągle ‘żywe”. Cerkiew w Samogródzie jest bowiem ważnym miejscem dla wyznawców prawosławia z tej parafii - zaznaczył wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Projekt brał udział w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski, a dofinansowanie pochodzi z funduszy europejskich.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Piotr Babulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook