Dodana: 6 maj 2022 15:35

Zmodyfikowana: 9 maj 2022 11:35

Bezpłatne szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla mieszkańców powiatu sokólskiego

Szczepienia przeznaczone dla grup ryzyka to element dużego projektu profilaktyki chorób odkleszczowych, jaki realizuje Województwo Podlaskie z udziałem funduszy europejskich. Łącznie w dwóch powiatach regionu zaszczepionych ma być niemal 11 tys. osób. O szczegółach wdrażania projektu w powiecie sokólskim mówiła na piątkowej (06.05) konferencji członek zarządu Wiesława Burnos, Piotr Rećko, starosta sokólski oraz Magda Rogulska, prezes Centrum Medycyny Pracy i Rodziny R MED.

Konferencja „Szczepienia przeciwko kleszczom w Powiecie Sokólskim- (10 of 19).jpg

Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań na boreliozę z Lyme i kleszczowe zapalenie mózgu w województwie podlaskim poprzez profilaktykę osób najbardziej narażonych na chorobę.

Profilaktyka nade wszystko

Wysoka zachorowalność na choroby przenoszone przez kleszcze, szczególnie w województwie podlaskim dowodzą, iż jest to istotny problem zdrowotny, który wymaga podjęcia działań. Mówiła o tym Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

- Zapobieganie zachorowaniu jest bardzo ważne, ponieważ skutki tej choroby są bardzo poważne. Inicjatywa jest częścią projektu, który obejmie dwa powiaty - sokólski i sejneński, jego łączna wartość to blisko 9 mln 800 tys. zł. – wymieniała Wiesława Burnos.

Świadczenie obejmie osoby pracujące w sektorze rolnictwa, łowiectwa, rybactwa w przedziale wiekowym 18 – 64 lata.

Konferencja „Szczepienia przeciwko kleszczom w Powiecie Sokólskim- (16 of 19).jpg

- Uważam, że ten projekt skierowany do rolników, leśników oraz wszelkich osób, których praca jest związana z lasem jest kluczowy, jeśli chodzi o zapobieganie skutkom tej choroby. Dla tych wszystkich osób szczepienia są bezpłatne. Uważam, że wszyscy powinniśmy się zaszczepić, gdyż ryzyko powikłań po przebyciu tej choroby jest olbrzymie – powiedział Piotr Rećko, starosta sokólski.

Podziękował także zarządowi województwa za znakomite podejście do działań prozdrowotnych i profilaktycznych w Podlaskiem. Dodał, że dzięki temu projektowi mieszkańcy powiatu sokólskiego będą czuli się bezpiecznie.

Szczepienia już w maju

O tym, że choroby odkleszczowe mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych w postaci zaburzeń neurologicznych, mówiła podczas konferencji Magda Rogulska z Centrum Medycyny Pracy i Rodziny R MED, przedstawiciel firmy, która odpowiada za organizację przedsięwzięcia.

­­­- Kleszczowe zapalenie mózgu jest ostrą chorobą wirusową niosącą ze sobą ogromne powikłania neurologiczne. Powikłania są bardzo długie do leczenia, jak również wymagają rehabilitacji. Dlatego wszystkich gorąco i serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie - wyjaśniała Magda Rogulska z firmy R MED dodając, że akcja szczepień rozpocznie się w maju tego roku.

Dotacja umożliwi udzielanie świadczeń medycznych dla niemal 11 tys. mieszkańców powiatów sejneńskiego i sokólskiego. Projekt obejmie również szkolenia z zakresu chorób odkleszczowych dla pracowników ochrony zdrowia oraz przedsiębiorstw sektorów rolnictwa, łowiectwa oraz rybactwa. Inicjatywa zakończy się we wrześniu 2023 r.

 

Cezary Rutkowski
fot.: Anna Augustynowicz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook