Dodana: 23 luty 2021 13:19

Zmodyfikowana: 23 luty 2021 16:26

2,5 mln zł dla kolejnych podlaskich gmin na inwestycje w OZE

Kolejne dotacje z funduszy europejskich na panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne trafią do gmin: Supraśl i Dobrzyniewo Duże. We wtorek (23.02) marszałek Artur Kosicki podpisał umowy z Radosławem Dobrowolskim burmistrzem Supraśla i Wojciechem Cybulskim wójtem gminy Dobrzyniewo Duże, na dofinansowanie tego typu inwestycji.

Ilustracja do artykułu Popisanie_Umow_OZE (13 of 16).jpg

Dzięki temu gminy będą mogły sfinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych na budynkach mieszkalnych należących do mieszkańców. Takie inwestycje pozwolą na czerpanie wielu korzyści z ekologicznego sposobu pozyskiwania energii, jedną z nich będzie czystsze powietrze w okolicy. Produkowana energia wykorzystywana będzie na własne potrzeby mieszkańców.

 - Dziś podpisujemy następne umowy na odnawialne źródła energii. To 2,5 mln zł na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Powstanie z tego tytułu około 150 instalacji, z których będą korzystać mieszkańcy Supraśla i gminy Dobrzyniewo Duże. Tak jak zapowiadaliśmy będziemy się starać o zwiększenie alokacji w tym konkursie. Tak aby wszystkie wnioski, które uzyskały pozytywną ocenę mogły otrzymać dofinansowanie. Mam nadzieję, że do końca czerwca będziemy mogli tę dobrą wiadomość mieszkańcom województwa przedstawić - powiedział marszałek Artur Kosicki.

Proekologiczni mieszkańcy Supraśla

Z dotacji skorzystają mieszkańcy gminy Supraśl, która na taką inwestycje otrzyma 1,3 mln zł. Pozwoli to na montaż 74 sztuk instalacji paneli fotowoltaicznych oraz 26 sztuk instalacji hybrydowych - instalacji paneli fotowoltaicznych wraz z kolektorami słonecznymi. Produkcja energii elektrycznej z nowych instalacji wykorzystujących OZE wyniesie - 378 MWhe/rok . Koszt całej inwestycji to 2 mln zł.

- Jako gmina już po raz trzeci będziemy przystępowali do unijnego projektu z odnawialnych źródeł energii. Teraz otrzymaliśmy niemal 1,3 mln zł dofinansowania a cały projekt będzie się zamykał w 2 mln zł, 700 tys. zł będzie to wkład własny gminy Supraśl. Powstanie 100 instalacji fotowoltaicznych na dachach mieszkańców gminy Supraśl. Bardzo się cieszymy z otrzymanych środków ponieważ czysty prąd to zdrowie i oszczędność – podkreśla Radosław Dobrowolski burmistrz Supraśla.

Tani prąd w Dobrzyniewie Dużym

Podpisana umowa będzie opiewać na ponad 1,2 mln zł dotacji. Z tej kwoty zostanie zakupionych 75 mikroinstalacji. Minimum 39 procent wszystkich instalacji będą stanowić tzw. instalacje hybrydowe co oznacza, że na przynajmniej 29 budynkach mieszkalnych zostaną zamontowane równocześnie: instalacja fotowoltaiczna i instalacja kolektorów słonecznych. Produkcja roczna energii elektrycznej wyniesie około 166,44 MWhe. Całe przedsięwzięcie pochłonie blisko 1,9 mln zł.

 - Te dofinansowania są bardzo potrzebne.  Z ramienia gminy mogę powiedzieć, że wielokrotnie korzystaliśmy z takich dotacji. Wreszcie mamy dofinansowanie także dla mieszkańców gminy. Serdecznie dziękujemy za dofinansowanie, wspólnie z urzędem marszałkowskim będziemy dalej walczyć o ochronę środowiska dla naszych mieszkańców – powiedział Wojciech Cybulski wójt gminy Dobrzyniewo Duże.

W sumie te dwie inwestycje będą kosztować 3,9 mln zł z czego dofinansowanie przyznane z funduszy europejskich to ponad 2,5 mln zł. Dotacje pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Prawie 60 milionów złotych w puli

W ramach tego konkursu dotacje z funduszy UE dostanie prawie 50 podlaskich gmin. Otrzymają one dofinansowanie w wysokości 57 mln zł. Dzięki tej pomocy w województwie podlaskim powstanie ponad 600 sztuk nowych kolektorów słonecznych oraz blisko 2,8 tys. sztuk nowych instalacji fotowoltaicznych. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 – wyniesie ponad 9 tys. ton.

Tekst: Edyta Chodakowska-Kieżel

Red.: Małgorzata Półtorak

Fot.: Piotr Babulewicz

 

 

 

 

facebook