100 000 złotych na lokalną aktywizację
Więcej osób z szansą na zatrudnienie to założenia projektu, który będzie finansowany z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. We wtorek (23.03) umowę o dofinansowanie tego przedsięwzięcia podpisali wicemarszałek Marek Olbryś oraz Wiesława Burnos - członkini zarządu.
- Czasem jest tak, że nie możemy ruszyć z miejsca i tkwimy w schematach, które są dyktowane przez najbliższe otoczenie, czy środowisko życia. Właśnie takie projekty to próba pokazania nowych możliwości. - Pokazania, że są nowe perspektywy pomimo przeszkód związanych na przykład z niepełnosprawnością czy z trudną sytuacją życiową. Liczę na to, że osoby, które zostaną objęte tą bardzo indywidualną pomocą, spojrzą na swoje problemy z innej perspektywy i wykorzystają te nowe możliwości i wyzwania – powiedziała Wiesława Burnos.
Projekt zrealizują dwie organizacje pozarządowe Stowarzyszenie Wiejskie "Po drabinie" i Forum Rozwoju Regionalnego Polska Wschodnia (partner projektu). Wsparciem zostaną objęte osoby z co najmniej dwóch grup defaworyzowanych tj. osoby bezrobotne, osoby powyżej 50 roku życia, osoby z niepełnosprawnościami, niesamodzielne oraz osoby bierne zawodowo.
Pomoc będzie miała charakter bardzo indywidualny. Pierwszym elementem wsparcia będą instrumenty aktywizacji o charakterze społecznym. Drugą formą wsparcia będą instrumenty aktywizacji o charakterze zawodowym, takie jak: poradnictwo zawodowe indywidualne i grupowe, pomoc w wejściu na rynek pracy za pośrednictwem brokerów pracy, kursy i szkolenia umożliwiające nabycie lub zmianę kwalifikacji i kompetencji. Wsparcie w takiej postaci otrzyma 20 osób.
Dla kazdego uczestnika zostanie opracowana Indywidualna Ścieżka Reintegracji oraz zostanie podpisana umowa posiadająca formę kontraktu socjalnego. Powstanie on w oparciu o indywidualną diagnozę z uwzględnieniem oceny sytuacji problemowej oraz potrzeb każdego uczestnika przeprowadzonej przez psychologa.
Realizacja projektu oparta jest na Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Dla Powiatu Augustowskiego Na Lata 2017 – 2022. Obejmie on obszar gminy Augustów i gminy Płaska.
Koszt tej inwestycji to prawie 120 tys. zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi ponad 100 tys. zł.
tekst: Edyta Chodakowska-Kieżel