Dodana: 18 styczeń 2007 13:12

Zmodyfikowana: 18 styczeń 2007 13:12

Muzeum Ikon w Supraślu (Muzeum Podlaskie w Białymstoku)Muzeum Ikon w Supraślu zajmuje część XVII - wiecznego Pałacu Archimandrytów, wchodzącego w skład Monasteru Zwiastowania NMP. Stała ekspozycja Muzeum Ikon zajmuje w całości dwie kondygnacje budynku. Jej aranżacja w niczym nie przypomina typowych galeryjnych wnętrz. Wystawę otwiera ilustrowana opowieść o kanonie ikony, jego odniesieniach do wielowiekowej soborowej tradycji, ukształtowanej na tekstach liturgicznych, hymnografii i pismach Ojców Kościoła.

 

Ikony otoczone malowidłami wczesnochrześcijańskimi, prezentowane są w konstrukcjach przypominających katakumby rzymskie. Kolejna część wystawy poświęcona jest cerkwi - świątyni prawosławnej, przepełnionej modlitwą i metaforą znaków.Wystawa, jej nastrój i aranżacja, przenosi widza w nieznaną, tajemniczą przestrzeń, która budzi emocje, przenikając do najgłębszej duchowości. Niezwykłe doznania, jakie towarzyszą podczas zwiedzania muzeum, potęguje wszechobecna muzyka, jednogłosowy śpiew chóralny, służący kontemplacji świętych wizerunków.

Przylegający do muzeum dawny refektarz pałacowy, stanowić będzie miejsce prezentacji wystaw czasowych.

Muzeum Ikon posiada nowocześnie przygotowane zaplecze edukacyjne i konferencyjne. W sali warsztatowej prowadzone będą interaktywne zajęcia z techniki pisania ikon, skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak też osób dorosłych. Znajdująca się na poddaszu sala konferencyjna ma być miejscem spotkań, wykładów i sesji poświęconych historycznym, religijnym i artystycznym aspektom ikony.

facebook