O czystym powietrzu na obradach WRDS
We wtorek (29.06) po raz kolejny obradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS). Tym razem spotkanie zdominował temat ochrony środowiska w regionie. Wziął w nim udział Marek Olbryś, wicemarszałek województwa.
Zebranie poprowadził przewodniczący WRDS Sylwester Zawadzki, Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Uczestnicy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie kto nas truje? I w jaki sposób ograniczać działania negatywnie wpływające na stan środowiska.
Ochrona środowiska w działaniach samorządu
Pierwsza część dotyczyła obszarów działań samorządu województwa związanych z ochroną środowiska. Prezentację w tym zakresie przedstawiła Anna Krysztopik, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w UMWP.
Samorząd województwa zarządza trzema parkami krajobrazowymi oraz 13 obszarami chronionego krajobrazu. Łącznie to ponad 500 tys. ha terenów. Ponadto do jego kompetencji należy m.in.: wydawanie zezwoleń na usuwanie drzew, nakładanie kar za zniszczenie terenów zielonych czy pobieranie opłat środowiskowych od przedsiębiorców. Marszałek prowadzi również rejestr BDO, który stanowi integralną część Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.
Stare piece a czyste powietrze
Dyskutowano głównie o jakości powietrza w regionie. W jaki sposób je monitorować i dążyć do jego poprawy. Marszałek Olbryś zaznaczył, jak trudnym społecznie jest temat wymiany nieekologicznych źródeł ciepła. Nie zawsze zapewnienie środków finansowych zachęca ludzi do wymiany starych pieców.
- Polska, jako kraj, szybko nie podda się presji instytucji ekologicznych, aby z dnia na dzień odejść od paliw stałych. Kraje Unii Europejskiej może w tym zakresie są dalej od nas. Natomiast my, jako województwo, jak spojrzymy na mapę emisji CO2, to jesteśmy na bardzo dobrej pozycji w kraju. Tu mamy Zielone Płuca, tu nie ma aglomeracji takich, jak na ścianie zachodniej lub na Śląsku. To nie zwalnia nas jednak z odpowiedzialności nad poszukiwaniem wspólnych rozwiązań, aby przyspieszyć proces wymiany źródeł ciepła – podkreślał Marek Olbryś.
Musimy uprościć procedury
Uczestnicy zebrania często podnosili temat uproszczania procedur unijnych, przy ubieganiu się o fundusze na OZE. Marszałek podkreślał wsparcie samorządu w kwestii odnawialnych źródeł energii.
- Zależy nam, aby wszystkie gminy, które złożyły poprawne wnioski, otrzymały dotacje. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie uprościć procedury. To Unia Europejska wymaga od nas takiej sprawozdawczości i musimy się z tego wywiązywać, aby tych środków nie zwracać. Co ważne, jesteśmy na pierwszym miejscu w kraju pod kątem aplikacji o środki unijne i ich rozliczania – zaznaczył.
- Musimy stworzyć dobre warunki do ubiegania się o dotacje. Mamy teraz bum na fotowoltaikę, ale ludzie nie wiedzą do końca jak do tego podchodzić. Musimy ograniczyć papierologię w tym zakresie - mówił Grzegorz Jakuć, wójt gminy Turośń Kościelna.
Dzięki wsparciu z regionalnego programu w województwie powstało ponad 5 tys. jednostek wytwarzania energii elektrycznej (instalacje fotowoltaiczne) oraz blisko 5 tys. energii cieplnej (kolektory słoneczne). W sumie na tego typu projekty podpisano prawie 400 umów o łącznej kwocie dotacji blisko 330 mln złotych.
- Tego typu działania będą nadal kontynuowane w przyszłej perspektywie finansowej na pewno w większym zakresie, jeśli chodzi o ochronę środowiska, z racji większych dostępnych środków – dodała Katarzyna Kitlas, zastępca dyrektora Departamentu Regionalnego w UMWP.
Działania WRDS
Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego Województwa Podlaskiego tworzą cztery strony: samorządowa, rządowa oraz strony reprezentujące pracowników i pracodawców. Jej zadaniem jest m.in.: ocena opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red. i fot.: Anna Augustynowicz