Wywiady

 • Koronawirus ubrany w słowa, czyli wpływ pandemii na nasz język okiem eksperta z UwB

  Ilustracja do artykułu dr Konrad Szamryk_UwB.jpg
  2020-09-24 09:55:44

  - Takie słowa jak kwarantanna, epidemia, zaraza były oczywiście w naszym języku już wcześniej, ale teraz przeżywają swoisty renesans. Osobiście alergicznie reaguję na sformułowanie nowa normalność, natomiast dużą karierę wróżę przymiotnikowi zdalny – podsumowuje wpływ pandemii na nasz język dr Konrad Szamryk filolog z Uniwersytetu w Białymstoku.

 • Ekspert UwB: Koronawirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa

  Ilustracja do artykułu Dr_M_Bartoszewicz_UwB.jpg
  2020-08-11 15:27:31

  „Niestety, jesień może i zapewne przyniesie wzrost liczby nowych zachorowań. Historia uczy, że pandemie cechują się taką falowością. Już widzimy wzrost liczby przypadków m.in. w Hiszpanii, ale także w naszym kraju, co pozwala przypuszczać, że koronawirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa” – mówi dr Marek Bartoszewicz z Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii na Wydziale Biologii UwB.

 • Nie dokładajmy wodzie niepotrzebnych związków chemicznych. Wywiad z chemiczką UwB

  Ilustracja do artykułu Jezioro.jpg
  2020-08-03 11:53:45

  Mamy półmetek wakacji. Tłumy urlopowiczów oblegają morze, jeziora i rzeki. Jak nasz pobyt w tych miejscach wpływa na ekosystem akwenów? Czy woda i żyjące w niej organizmy radzą sobie z zanieczyszczeniami generowanymi przez człowieka? Czego nie powinniśmy robić, by nie szkodzić środowisku, a przy okazji sobie? O tym mówi dr Urszula Kotowska z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku.

 • Czy praca maturalna została właściwie oceniona? To zawsze można sprawdzić – przypomina prawnik z UwB

  Ilustracja do artykułu Lukasz_Kierznowski_UwB.jpg
  2020-07-23 13:54:59

  Wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości zostaną ogłoszone 11 sierpnia. Tymczasem z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że spośród osób ubiegających się o podwyższenie wyniku, aż jedna czwarta maturzystów ma ostatecznie zmieniony wynik i wymienione świadectwo. To z kolei może być kluczowe np. przy staraniu się o przyjęcie na wymarzone studia. Co mogą zrobić maturzyści, którzy nie zgadzają się z wynikami swojej matury? O tym mówi ekspert UwB - mgr Łukasz Kierznowski z Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego.

 • Koronawirus nie zniechęci Polaków do urlopowych wyjazdów. Ale będzie drożej - wywiad z ekspertem UwB

  Ilustracja do artykułu Prof_D_Kielczewski_UwB_arch_pryw.jpg
  2020-06-30 15:03:13

  O tegorocznym sezonie urlopowym, popularnych kierunkach, ograniczeniach związanych z podróżowaniem w dobie pandemii i kosztach opowiada dr hab. Dariusz Kiełczewski, prof. Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

 • Kilka minut, które wstrząsnęły Ameryką. Ale ten konflikt nie jest niczym nowym

  Ilustracja do artykułu Prof. Halina Parafinowicz, fot. UwB.jpg
  2020-06-04 12:28:59

  Dlaczego śmierć czarnoskórego George’a Floyda wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi? Czy to już koniec American Dream? Jak do kryzysu społecznego przyczynił się koronawirus? I dlaczego Amerykanie mają poczucie niesprawiedliwości społecznej? – m.in. na te pytania odpowiada prof. Halina Parafianowicz z Zakładu Historii Stanów Zjednoczonych na UwB.

 • O pomaganiu w czasie epidemii. Wywiad z rzecznikiem Caritas Archidiecezji Białostockiej

  Ilustracja do artykułu Caritas rzecznik-13.jpg
  2020-06-03 11:03:28

  - Na tym polega nasza misja i praca. Jesteśmy tam, gdzie rodzą się potrzeby, gdzie sytuacja jest trudna – mówi Aleksandra Toczydłowska, rzecznik Caritas Archidiecezji Białostockiej.

 • W Podlaskiem nie wygląda to jeszcze tak dramatycznie – rozmowa o suszy z prof. Andrzejem, Górniakiem, hydrobiologiem UwB

  Ilustracja do artykułu Prof_A_Gorniak_arch_pryw_1.jpg
  2020-05-06 09:41:37

  - Na naszym terenie nie ma bardzo dużego poboru wody do celów energetycznych. Nie ma też przemysłu wodochłonnego. Natomiast my mamy inny problem. Tracimy wodę na terenach rolniczych, szczególnie w dolinach rzek, gdzie zostały przeprowadzone melioracje. Wszystko przez nieracjonalne gospodarowanie – ostrzega prof. Andrzej Górniak, hydrobiolog z Katedry Ekologii Wód na Uniwersytecie w Białymstoku. Ocenia też wodną sytuację Białegostoku.

 • Marnując żywność, marnujemy planetę. Wywiad z Anną Przetakiewicz z Federacji Polskich Banków Żywności

  Ilustracja do artykułu Smaki Podlasia (26 of 74).jpg
  2020-04-22 11:50:32

  22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Banki Żywności tego dnia zwracają uwagę na ekologiczne skutki marnowania jedzenia. – Wciąż niewiele osób wie, że nawet wyrzucając jedną kanapkę z serem, marnotrawimy aż 90 litrów wody, która została zużyta do produkcji jej składników – mówi Anna Przetakiewicz z Federacji Polskich Banków Żywności. Z aktywistką rozmawia Monika Dąbrowska z Biura Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

 • „Tradycja świąteczna to też nasza tożsamość religijna” - wywiad z ks. dr Anatolem Szymaniukiem

  Ilustracja do artykułu Katedralna Cerkiewpw. św. Mikołaja Cudotwórcy -- 4.jpg
  2020-04-17 15:20:45

  O niezmiennej istocie Świąt Wielkanocnych, liturgiach w tym czasie oraz łączności modlitewnej, dzięki transmisjom internetowym, radiowym i telewizyjnym z ks. dr Anatolem Szymaniukiem, rzecznikiem prawosławnej Kurii Diecezji Białostocko-Gdańskiej rozmawia Małgorzata Sawicka.

facebook