Wywiady

 • Protesty, równouprawnienie i goździki, czyli krótka historia Dnia Kobiet

  Prof. Dajnowicz mówiąca do mikrofonu. W drugiej dłoni trzyma teczkę
  2021-03-08 10:32:11

  8 marca jest datą symboliczną. Tego dnia, blisko 120 lat temu, odbyły się protesty kobiet w Nowym Jorku. W PRL-u to święto miało służyć również celom propagandowym – przypomina prof. Małgorzata Dajnowicz z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku.

 • Rodzina szlachecka w dawnej Polsce pod lupą historyka z UwB

  Zdjęcie Dr Hab Piotra Guzowskiego z Uniwersytetu w Białymstoku
  2021-01-25 10:05:28

  Jak wyglądała typowa rodzina szlachecka? W jakim wieku zawierano małżeństwa i czy było tu miejsce na miłość? Ile średnio rodziło się dzieci? Kto mógł zostać szlachcicem? I dlaczego w Podlaskiem tej uprzywilejowanej warstwy społecznej było o wiele więcej niż np. w Małopolsce? M.in. na te pytania odpowiada dr hab. Piotr Guzowski z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

 • Socjolożka z UwB: Polacy w Wielkiej Brytanii mają własne biznesy, nieruchomości, weszli w lokalną społeczność

  Zdjęcie portretowe Dr K. Winieckiej z UwB
  2021-01-11 11:57:49

  Co o Brexicie sądzą Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii? Czy zamierzają wracać do kraju? Czy o życiu na Wyspach decydują tylko warunki ekonomiczne? A może sposób życia? I czy Polak Polakowi wilkiem na emigracji? M.in. na te pytania odpowiada dr Katarzyna Winiecka z Instytutu Socjologii UwB, która prowadziła badania wśród Polaków mieszkających w Londynie.

 • Od Opowieści wigilijnej przez Kolędę Nockę do Listów Nikodema, czyli Boże Narodzenie w literaturze. Wywiad z prof. Dariuszem Kuleszą z UwB

  Wizerunek prof. Dariusza Kuleszy z Wydziału Filologicznego UwB
  2020-12-21 10:28:45

  Są cztery najważniejsze sposoby pisania o Bożym Narodzeniu: religijny, magiczny, odwołujący się do „Opowieści wigilijnej” Dickensa i... kalendarzowy. Który jest najważniejszy? Czy twórcy chętnie sięgają po Boże Narodzenie? Co warto przeczytać w czasie świąt? – M.in. na te pytania odpowiada prof. Dariusz Kulesza z Wydziału Filologicznego UwB.

 • Dla astronoma szczególnie ważna jest wschodnia, południowa i zachodnia część nieba. Wywiad z Andrzejem Branickim z UwB

  Andrzej Branicki uśmiecha się przemawiając do mikrofonów.
  2020-11-18 10:28:29

  Jak daleko będziemy mogli spojrzeć za pomocą teleskopu, który pojawi się w nowym Obserwatorium z Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku (UwB)? Dlaczego okolice Krywlan to najlepsze miejsce na taki obiekt? Jak dobrze zbadane jest Słońce i dlaczego trzeba patrzeć w niebo zwłaszcza od sierpnia do przedwiośnia? M.in. na te pytania odpowiada mgr Andrzej Branicki z Wydziału Fizyki UwB, inicjator powstania obserwatorium oraz autor książek popularyzujących wiedzę o Wszechświecie.

 • Co wdychamy, czyli sezon grzewczy pod lupą chemiczki z UwB

  Prof. Wilczewska w trakcie pracy.
  2020-11-10 12:15:57

  Jakie niebezpieczne związki chemiczne wędrują do naszych płuc w czasie sezonu grzewczego? Dlaczego nie wolno palić plastiku i ubrań? Czy gaz to najbezpieczniejszy materiał opałowy? I jak to jest z papierem – palić, czy nie palić – m.in. na te pytania odpowiada dr hab. Agnieszka Wilczewska prof. Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) z Wydziału Chemii.

 • Budujmy domki dla owadów. To nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami!

  Domki dla owadów na ścianie. obok dzika winorośl o czerwonych liściach
  2020-11-02 16:00:40

  O tym, że dlaczego warto budować domki dla owadów, i że może to robić każdy z nas przekonuje w rozmowie mgr Małgorzata Lewoc z Wydziału Biologii UwB. Zapraszamy do lektury wywiadu.

 • Nazwiska to skarbnica wiedzy o naszej historii, kulturze, pochodzeniu

  Dr M. Frąckiewicz UwB
  2020-10-16 09:51:43

  „Pamiętajmy, że dawniej nazwiska znaczyły. Jeśli kogoś nazwano: Baran, Chudy, Malik, Piwowar, to nosił nazwisko, które go charakteryzowało. Dzisiaj nazwisko identyfikuje, a więc np. współczesny Malik nie musi być małego wzrostu” – wyjaśnia językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku dr Małgorzata Frąckiewicz.

 • Koronawirus ubrany w słowa, czyli wpływ pandemii na nasz język okiem eksperta z UwB

  Ilustracja do artykułu dr Konrad Szamryk_UwB.jpg
  2020-09-24 09:55:44

  - Takie słowa jak kwarantanna, epidemia, zaraza były oczywiście w naszym języku już wcześniej, ale teraz przeżywają swoisty renesans. Osobiście alergicznie reaguję na sformułowanie nowa normalność, natomiast dużą karierę wróżę przymiotnikowi zdalny – podsumowuje wpływ pandemii na nasz język dr Konrad Szamryk filolog z Uniwersytetu w Białymstoku.

 • Ekspert UwB: Koronawirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa

  Ilustracja do artykułu Dr_M_Bartoszewicz_UwB.jpg
  2020-08-11 15:27:31

  „Niestety, jesień może i zapewne przyniesie wzrost liczby nowych zachorowań. Historia uczy, że pandemie cechują się taką falowością. Już widzimy wzrost liczby przypadków m.in. w Hiszpanii, ale także w naszym kraju, co pozwala przypuszczać, że koronawirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa” – mówi dr Marek Bartoszewicz z Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii na Wydziale Biologii UwB.

facebook