Dodana: 9 wrzesień 2019 09:39

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2019 09:39

Święto Grzyba! Już 14 września w Sokolu, gmina Michałowo

Podlascy amatorzy grzybobrania, ale i miłośnicy tradycyjnej podlaskiej kuchni cały rok czekają na to wydarzenie. Tradycyjnie już, w drugi weekend września (czyli w sobotę 14 września) w gminie Michałowo odbywa się Święto Grzyba. Poza tradycyjnym, wspólnym grzybobraniem czeka nas wspaniała zabawa, ale także warsztaty szycia ze słomy, pieczenia sękacza, wędzenia wędlin, warsztaty kulinarne kuchni białoruskiej.

Ilustracja do artykułu grzyby.jpg

Najważniejszy oczywiście będzie wybór Władcy Grzybobrania, czyli grzybiarza który tego dnia zbierze największą ilość tych skarbów lasów. Jak co roku też Nadleśnictwo Żednia przygotuje stoisko "pachnące lasem", z edukacją dla dzieci i ciekawostkami dla dorosłych. Można będzie sprawdzić swoją wiedzę na temat grzybów jadalnych i trujących oraz poznać tajniki pracy leśnika wczoraj i dziś. Dla chętnych pragnących zaprezentować swoją siłę, spryt i prędkość zaplanowano zawody ręcznego piłowania drzewa na czas.

Przez cały czas trwania Święta Grzyba można będzie dobrze zjeść i wypić w ogródku przygotowanym przez Gospodę Michałowo. A na rozgrzewkę organizatorzy zapraszają wszystkich na darmową zupę grzybową podawaną z wozu wojskowej kuchni polowej.

 

Początek wydarzenia o godz. 14. W tym dniu zapewniono też dojazd pociągami do Sokola z Białegostoku i Gródka (szczegóły na plakacie).

 

ATRAKCJE:

 

- konkurs grzybobrania o tytuł Władcy Grzybowego, konkurs na największego grzyba,

 

- warsztaty pokazowe szycia ze słomy, przędzienia wełny, czerpania papieru, kuliarny, tkactwa, garncarstwa, kowalstwa, kosmetyków naturalnych i inne,

 

- wystawa Pracowni Etnograficznej "Opieka nad dziećmi dawniej i dziś",

 

- wernisaż wystawy poplenerowej: "Barwy Sokola VI"

 

- podsumowanie międzynarodowej rezydencji artystycznej "LandART",

 

- konkurs kulinarny na "Najsmaczniejszą potrawę z grzybami",

 

- piłowanie drewna na czas,malowanie toreb płóciennych,

 

- zupa grzybowa dla wszystkich, ogródek z jadłem i napitkiem,

 

- liczne stoiska z rękodziełem ludowym i potrawami kuchni regionalnej,

 

- atrakcje dla dzieci,

 

- koncerty zespołów i kapel

 

źródło: Dział Promocji Michałowo

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook