Pogadajmy o książkach, czyli kolejne spotkanie klubu Ex Libris
Podczas najbliższego spotkania w Klubie Czytelniczym Ex Libris uczestnicy rozmawiać będą o dwóch książkach: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy – laureata ubiegłorocznej Nike i tomie poezji „Martwiątka” Keannetha Penna w tłumaczeniu Krzysztofa Puławskiego – nominowanego do nagrody Wiesława Kazaneckiego w 2018 r. Krzysztof Puławski spotka się osobiście z miłośnikami literatury. Organizatorzy gwarantują swobodną atmosferę rozmów przy kawie i herbacie. Będzie też okazja do wygrania nagród książkowych w mini konkursach związanych z tematem spotkania.
„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy to pożegnanie z matką, która umarła a przede wszystkim opowieść o tym co buduje naszą tożsamość, wyjątkowość, co ma wpływ na nasz rozwój i podejmowane przez nas decyzje. Każdy przedmiot, który gromadzimy, którego używamy posiada swoją historię, określa nas, nawet jeśli wydaje bez znaczenia. Nawet jeśli wybieramy go pozornie z przypadku, to też coś o nas mówi.
Tę książkę przeczytać warto. Przeczytać, zatrzymać się i zastanowić. Czasem spojrzeć w siebie, czasem rozejrzeć się wokół. Potem coś zrobić… Żyć dalej, ale może odrobinę bardziej uważniej.
„Martwiątka” Keannetha Penna to książka, którą ułożył i przetłumaczył Krzysztof Puławski, wydana w białostockiej kolekcji filologicznej przez Instytut Filologii Polskiej UwB. Co zawiera ten wyjątkowy tomik? „Martwiątka oraz dwa tuziny innych mniej lub bardziej zabawnych wierszyków o umieraniu, ginięciu, obumieraniu, rozpadzie, zawijaniu się, kopaniu w kalendarz, odwalaniu kity, niebycie, nicości, nieistnieniu, a także paru innych sprawach”. Fascynująca i pełna tajemnic jest też biografia Keannetha Penna, który nie należy- jak czytamy we Wstępie - do autorów należycie przyswojonych polszczyźnie. Warto go poznać. Dlatego między innymi warto przyjść na spotkanie w Ex Librisie.
Ideą Klubu Ex Libris jest promowanie czytelnictwa wartościowej literatury.
- W tym roku stawiamy na regionalną poezję i na spotkania klubowe zapraszać będziemy poetów. Zależy nam na integracji wielopokoleniowej wokół wartościowych utworów literackich – mówi Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski - Wierzymy, że literatura - ambitna, oryginalna, głęboko osadzona w historii i obyczajowości naszego regionu - jest szansą na międzypokoleniowy dialog.
Moderatorami spotkania są Bożena Bednarek i Dominik Sołowiej ze Stowarzyszenia Szukamy Polski.
Spotykanie już 5 marca o 18.00 w restauracji-galerii „Kwestia Czasu” , Białystok, Plac NZS 1 (budynek UwB).
Wstęp wolny.
Organizatorem Klubu Czytelniczego Ex Libris jest Stowarzyszenie Szukamy Polski a partnerami Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Patronat medialny – Polskie Radio Białystok i portal podlaskisenior.pl
źródło: Stowarzyszenie Szukamy Polski
fot.pixabay