Dodana: 17 czerwiec 2019 15:31

Zmodyfikowana: 17 czerwiec 2019 15:31

Piotr Janicki – gościem czerwcowego Klubu Ex Libris

Stowarzyszenie „Szukamy Polski” zaprasza na ostatnie przed wakacjami spotkanie z poetą Piotrem Janickim, który przyjął zaproszenie i będzie gościem Klubu Ex Libris. Goście spotkania będą też mówić o książce "Pokochawszy" Jerzego Bralczyka, Lucyny Kirwil, Karoliny Oponowicz. Wstęp wolny. - Porozmawiamy o poezji i ważnych książkach. Spotykamy się w "Kwestii Czasu" w Białymstoku, 18 czerwca 2019 (wtorek) Plac NZS 1 o 18.00. – zachęca Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski

Ilustracja do artykułu 18 czerwca kwadrat.jpg

Piotr Janicki - poeta, urodzony w  1974 r. w Białymstoku, obecnie mieszka w Supraślu. Autor czterech książek poetyckich Nadal aksamit, Wyrazy uznania, 13 sztuk i tom bez tytułu Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2015 w kategorii poezja za tom Wyrazy uznania; książka  została sfinansowana i wydana dzięki zbiórce na portalu Polak Potrafi.  Nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2017 w kategorii książka roku za tom 13 sztuk. W latach 2005-2009 współtworzył portal poetycki Cyc Gada, drukował wiersze w branżowych pismach. W 2019 r. otrzymał Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za tom poetycki bez tytułu – zwany „psią książką”. Kapituła przyznała ją za odważny gest artystyczny i poetycką kontemplację.

 

Pytany o nagrodzony tomik lakonicznie stwierdził, że są to wiersze pisane po to, by stworzyć pewną historię: „Historię dnia, nocy, oraz dnia - wylicza Janicki. Nie chce mówić o swojej poezji, bo obawia się stawiania granic pomiędzy autorem a czytelnikiem. Zapis myśli może stać się wierszem dwukrotnie, bo to arbitralne decyzje piszącego i czytelnika”.

 

Pytany, po co pisze wiersze – odpowiada: „Trochę się nudzę i wtedy piszę wiersze, maluję, tworzę muzykę, rzeźby, zdobywam kosmos, wyjeżdża, na inne kontynenty, tworzę nowe rasy psów”.

 

Książka o której porozmawiamy też  na spotkaniu będzie „Pokochawszy, O miłości w  języku” – zapis interesującej rozmowy z  językoznawcą Jerzym Bralczykiem i psycholożką Lucyną Kirwil. Brawa należą się  pomysłodawczyni książki – Karolinie Oponowicz, pochodzącej z Białegostoku dziennikarce i autorce.  Jej ciekawe pytania zadane  parze głównych bohaterów, otworzyły  rozmówców i powstała z tego książka, od której nie można się oderwać. Mądra i zabawna  konfrontacja męskiego i kobiecego punktu widzenia na zagadnienia miłości i związku oraz języka.  W książce jest też dużo odniesień literackich, więc dla miłośników literatury to dodatkowa wartość.

 

Do zobaczenia w Klubie Czytelniczym Ex Libris, w  którym można pytać, mówić lub po prostu tylko słuchać.  Będzie pyszna lemoniada i inne smakołyki a także możliwość wygrania nagród książkowych w mini konkursach.

 

Organizatorem Klubu jest Stowarzyszenie Szukamy Polski we współpracy z Książnicą Podlaską im. Ł. Górnickiego w Białymstoku i Instytutem Filologii Polskiej UwB.  

źródło: Stowarzyszenie Szukamy Polski

facebook