Dodana: 19 marzec 2019 13:04

Zmodyfikowana: 19 marzec 2019 14:14

Najlepsi sportowcy 2018 roku uhonorowani przez Marszałka Województwa Podlaskiego

Najlepszy sportowiec – Natalia Maliszewska, najlepszy trener – Urszula Kamińska, najlepszy młody sportowiec – Klaudia Kardasz, najlepszy sportowiec niepełnosprawny – Rafał Czuper, a nagroda za całokształt działalności sportowej – dla Leszka Zegi. Sportowe Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego wręczył laureatom we wtorek (19 marca br.) w UMWP marszałek Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za wyniki sportowe oraz za osiągnięcia w działalności sportowej za rok 2018  (6).JPG

- Gratuluję wszystkim sportowcom, działaczom, trenerom osiągnięć zdobytych w Polsce i na arenie międzynarodowej. I dziękuję za to, że dzięki Państwa sukcesom mogliśmy przeżywać takie emocje i być dumni z tego, że jesteśmy mieszkańcami województwa podlaskiego. Jesteście nie tylko dobrem województwa, ale dobrem narodowym i cieszę się, że w ten sposób możemy uhonorować naszych najlepszych sportowców roku 2018 – powiedział podczas konferencji prasowej marszałek Artur Kosicki.

Marszałek wspólnie z radnym wojewódzkim Sebastianem Łukaszewiczem (przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu) wręczyli wyróżnionym sportowcom czeki na łączną kwotę 80 tys. zł, a Natalię Maliszewską – pierwszą Polkę w historii polskiego short-tracku, zdobywczynię Pucharu Świata dodatkowo uhonorowali okolicznościowym grawertonem.

- Przeżywałem bardzo mocno, kiedy Pani Natalia walczyła w Pucharze Świata, odtwarzałem nawet te wszystkie biegi i za te emocje dziękuję – wyznał marszałek Kosicki.

- Cieszę się z takich spotkań, to bardzo miłe, że możemy wspólnie świętować sukces. Ten sezon był niesamowity i z pewnością nam wszystkim zostanie w pamięci. Dałam w nim z siebie wszystko i tak zamierzam robić przez kolejne lata – powiedziała Natalia dziękując za przyznaną nagrodę.

Przed konferencją prasową marszałek Artur Kosicki zaprosił  laureatów nagrody na śniadanie. Uczestnicy „śniadania mistrzów” rozmawiali m.in. o swoich osiągnięciach, ale też o tym, jak ciężko pracują, by osiągnąć tak wspaniałe wyniki. Swoim doświadczeniem sportowym podzielił się też marszałek Artur Kosicki, który uprawiał zapasy w klubach Warmia Grajewo i Sobieski Poznań. W imieniu zarządu złożył obietnicę, że w przyszłym roku zwiększy się nie tylko pula pieniędzy przyznawanych za osiągnięcia sportowe, ale także liczba kategorii nagród o co najmniej dwie. Pracę nad zmianami w przyznawania nagród sportowych są jeszcze na etapie projektu, jednak marszałek zdradził, że mowa jest o sportach drużynowych. 

 

Kategoria: NAJLEPSZY SPORTOWIEC

Natalia Maliszewska – Łyżwiarski Klub Sportowy „Juvenia” Białystok – short track
Osiągnięcie historyczne w skali polskiego short-tracku – w sezonie 2018/2019 wielokrotnie stawała na podium Pucharu Świata, a także zwyciężyła w klasyfikacji generalnej. Jest pierwszą Polką w historii polskiego short-tracku, zdobywczynią Pucharu Świata. W sezonie 2018/2019 wywalczyła też tytuł Wicemistrzyni Świata i Mistrzyni Europy.
Podsumowanie osiągnięć sezonu 2018/2019 (wszystkie na dystansie 500 metrów):
Mistrzostwa Świata 2018 (w kanadyjskim Montrealu) – srebrny medal
Mistrzostwa Europy 2019 (w holenderskim Dordrecht)  – złoty medal
Zawody Pucharu Świata 2018/2019:
Calgary 2018 – I miejsce
Salt Lake City 2018 - I miejsce
Ałmaty 2018 – III miejsce
Drezno 2019 - III miejsce
Turyn 2019 – II miejsce i I miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Kategoria: NAJLEPSZY TRENER
Urszula Kamińska  – Łyżwiarski Klub Sportowy „Juvenia” Białystok – short track
Trenerka Natalii Maliszewskiej. Oprócz sukcesów Natalii Maliszewskiej inni jej podopieczni zdobyli:
19 medali w Mistrzostwach Polski Seniorów (6 złotych, 5 srebrnych i 8 brązowych)
13 medali w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski (6 złotych, 3 srebrne, 4 brązowe)

Kategoria: NAJLEPSZY MŁODY SPORTOWIEC
Klaudia Kardasz  – Klub Sportowy „Podlasie” Białystok – lekkoatletyka, pchnięcie kulą
Wielokrotna Mistrzyni Polski osiągnęła w minionym 2018 roku następujące rezultaty:
I miejsce – Mistrzostwa Polski U23
II miejsce – 62. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski
II miejsce - 94. PZLA Mistrzostwa Polski Seniorów
IV miejsce - Mistrzostwa Europy Seniorów

Kategoria: NAJLEPSZY SPORTOWIEC NIEPEŁNOSPRAWNY
Rafał Czuper  – Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych „START” Białystok – tenis stołowy
Srebrny medalista letnich igrzysk paraolimpijskich Rio de Janeiro 2016, Mistrz Europy (w Lignano 2013 r.) w roku 2018 odniósł następujące sukcesy:
- Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym – II miejsce indywidualnie w klasie 2
- Czech Open – I miejsce indywidualnie w klasie 2
- PTT China Open – I miejsce indywidualnie w klasie 1
- Slovenian Open – I miejsce indywidualnie w klasie 2

Kategoria: ZA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI
Leszek Zega – Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Stoczek 45 Białystok.
Sędzia szachowy klasy międzynarodowej, pomysłodawca Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej; szczególne zasługi dla rozwoju rozgrywek szachowych w regionie:
- Prezes Zarządu Okręgowego Związku Szachowego WFS w Białymstoku od 10.01.1998 r. do 17.01.1999 r.;
- Wiceprezes Zarządu Podlaskiego Związku Szachowego w Białymstoku od 17.01.1999 r. do 09.12.2000 r.;
- Prezes Zarządu Podlaskiego Związku Szachowego w Białymstoku od 09.12.2000 r. do dnia dzisiejszego;
- Prezes Zarządu Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Stoczek 45 Białystok od 24.02.1997 r. do dnia dzisiejszego;
- Sędzia szachowy: od 2000 r. – klasa państwowa, od 2004 r. – klasa FIDE, od 2008 r. – klasa międzynarodowa IA;
- Organizator we współpracy z Polskim Związkiem Sportu Osób Niepełnosprawnych „START” w Warszawie i Podlaskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych „START” w Białymstoku – turniejów szachowych dla osób niepełnosprawnych narządu ruchu: 2001 – V Mistrzostwa Europy w Wiśle, 2003 – IV Olimpiada Światowa w Białowieży, 2005 – VI Mistrzostwa Europy w Wiśle, 2007 – VIII Indywidualne Mistrzostwa Świata w Wiśle, 2008 – Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Ogrodniczkach, 2010 – X Indywidualne Mistrzostwa w Białymstoku;
- organizator licznych turniejów szachowych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim i miejskim od 1995 roku do dzisiaj;
- pomysłodawca i organizator dziewiętnastu edycji Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej od 1995 roku do dzisiaj;
- pomysłodawca i organizator konkursu plastyczno-literackiego „Moja Rodzina prowadzi zdrowy tryb życia – wolny od nałogów” od 2002 roku od dzisiaj;
- organizator festynów sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców osiedla Wysoki Stoczek – Południe od 2000 roku do dzisiaj;
- laureat wielu nagród i wyróżnień.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook