Dodana: 8 styczeń 2009 13:22

Zmodyfikowana: 2 grudzień 2020 21:22

Gmina Stawiski

 Herb Gminy Stawiska   Burmistrz Stawisk - Agnieszka Rutkowska

    Urząd Miejski w Stawiskach

    Plac Wolności 13/15, 18-520 Stawiski

    tel. 86 278 55 11, fax: 86 278 55 33

    e-mail: sekretariat@stawiski.pl

    link do strony internetowej gminy


Gmina Stawiski położona jest w powiecie kolneńskim i sąsiaduje z gminami Mały Płock, Kolno i Grabowo z powiatu kolneńskiego oraz gminami: Przytuły, Jedwabne i Piątnica z powiatu łomżyńskiego. W skład gminy wchodzi 36 sołectw, siedzibą miejsko – wiejskiej gminy są Stawiski położone nad rzeką Dzierzbia. Powierzchnia gminy to 165,55 km². Liczba mieszkańców wynosi 6106 (dane na dzień 24.11.2020r.) Przez Gminę Stawiski przebiega droga ekspresowa S61 (fragment drogi międzynarodowej Via Baltica).

Park w Stawiskach

W gminie Stawiski jest wiele urokliwych zakątków. Wspaniała panorama rozciąga się z góry Sokolicha, w pobliżu wsi Chmielewo. Miłośnicy natury powinni wybrać się również na ścieżkę edukacyjną Rezerwatu Przyrody „Uroczysko Dzierzbia” (około 2,5 kilometra na zachód od Stawisk). Powierzchnia rezerwatu to prawie 72 hektary. W pobliżu Stawisk znajduje się również zalew zajmujący 4,9 hektara, o średniej głębokość - 1,75 metra. O bogatej historii tych ziem świadczą liczne zabytki. Warto wiedzieć, że ze Stawisk pochodził Akiba Rubinstein –wybitny szachista. Z tymi ziemiami związany był też ród Kisielnickich herbu Topór, a przez ślub Anny Marii Kisielnickiej z malarzem Wojciechem Kossakiem, również ten artystyczny ród. Na cmentarzu parafialnym w Porytem pochowana została wnuczka Wojciecha Kossaka, wybitny naukowiec, profesor Simona Kossak. 

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Zespół klasztorny franciszkanów, XVII-XIX w: Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach i klasztor w zespole klasztornym Franciszkanów –obecnie plebania
  • Pomnik Niepodległości Ojczyzny z 1924 roku odnowiony w 2019 roku wraz z parkiem w centrum Stawisk
  • Leśny Rezerwat „Uroczysko Dzierzbia” o powierzchni 71,80 hektarów, gdzie występuje osiem zespołów leśnych
  • Zalew w Stawiskach - zbiornik wodny o powierzchni 4,9 ha i średniej głębokości 1,60 m (max głębokość: 3 m), wykonany na cieku wodnym będącym dopływem rzeki Dzierzbi. Umiejscowiony jest przy drodze krajowej nr 61. Zbiornik wybudowano na początku lat 80-tych.

Zalew w Stawiskach

źródło/fot.: Urząd Miejski w Stawiskach

oprac. Władysław Tokarski 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook