Dodana: 14 styczeń 2009 11:51

Zmodyfikowana: 10 styczeń 2021 17:20

Gmina Nowinka

Herb Gminy Nowinka  Wójt Gminy Nowinka -Teresa Strękowska

  Urząd Gminy Nowinka

  Nowinka 33, 16- 304 Nowinka

  tel. 87 641 95 20, fax: 87 641 96 60    

  e-mail: sekretariat@gminanowinka.pl

  link do strony internetowej gminy

Gmina Nowinka położona jest w północnej części województwa podlaskiego w powiecie augustowskim, sąsiaduje z gminami: Augustów, Płaska, Giby, Krasnopol, Suwałki i Raczki oraz Miastem Augustów. Zajmuje powierzchnię 20408 ha, z czego około 60% stanowią lasy. Liczba mieszkańców gmina wynosi 2968 osób (wg stanu na dzień 31.10.2020 r.). W skład gminy wchodzi 26 sołectw.

Kościół w Monkiniach

Gmina Nowinka słynie z walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Miłośnik historii i architektury znajdzie na terenie gminy również zabytki i ślady przeszłości – liczne miejsca pamięci poległych żołnierzy. W miejscowości Olszanka w 1908 roku urodził się gen. Witold Aleksander Urbanowicz – dowódca sławnego Dywizjonu 303 z czasów II Wojny Światowej.

Wśród atrakcji krajobrazowych i przyrodniczych Gminy Nowinka należy wyróżnić Puszczę Augustowską – jeden z największych kompleksów leśnych w kraju, Wigierski Park Narodowy, którego południowa część leży na terenie gminy oraz Dolinę Rospudy, należącą do najcenniejszych obiektów przyrodniczych w kraju. Na terenie gminy położonych jest także wiele jezior, m.in. Blizno, Długie (Kalejty), Tobołowo, część jeziora Wigry. Jest to idealne miejsce dla miłośników leśnych spacerów, zbieraczy grzybów i jagód, a także wędkarzy i wodniaków: żeglarzy, kajakarzy, bojerowców.

Na terenie gminy funkcjonuje wiele gospodarstw agroturystycznych, m.in. w miejscowościach Bryzgiel i Krusznik (położonych nad jeziorem Wigry), Ateny i Walne (położonych nad jeziorem Blizno) oraz Danowskie, Kopanica i Tobołowo (położonych nad jeziorami Blizno, Blizienko i Tobołowo). Na turystów czekają takie atrakcje jak: przejazdy koleją wąskotorową przez Wigierski Park Narodowy, spływy kajakowe, szlaki rowerowe oraz regionalna kuchnia.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Zabytkowy Kościół Parafialny pw. Matki Boskiej Anielskiej w Monkiniach.
  • Święte Miejsce (uroczysko) nad rzeką Rospuda.
  • Uroczysko Powstańce, miejsce pamięci położone nad rzeką Blizną.
  • Punkt widokowy w miejscowości Krusznik.
  • Punkt widokowy w miejscowości Bryzgiel.

 Zdjęcie jeziora

źródło/fot.: Urząd Gminy Nowinka

oprac. Władysław Tokarski 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook