Gmina Lipsk
Burmistrz Lipska – Lech Łępicki
Urząd Miejski w Lipsku
ul. Żłobikowskiego 4/2, 16 – 315 Lipsk
tel. 87 642 27 00, fax: 87 642 27 05
e–mail: gmina@lipsk.pl
link do strony internetowej gminy
Gmina Lipsk położona jest w północno - wschodniej części woj. podlaskiego. Sąsiaduje z gminami: Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, Sztabin i Płaska, natomiast od wschodu graniczy z Białorusią. Zajmuje powierzchnię 184,42 km2, z czego około 22 % stanowią lasy. Liczba mieszkańców gminy wynosi 5.184 osób (wg stanu na dzień 31.12.2019 r.). W skład gminy wchodzi miasto Lipsk oraz 30 sołectw.
To niezwykłe położenie stanowi o ogromnych walorach turystyczno-wypoczynkowych tego miejsca. Lipsk oferuje wszystko to, czego nie mają zatłoczone ośrodki turystyczne - ciszę, spokój i bliski kontakt z unikalną, nieskażoną przyrodą oraz specyficzną kulturą ludową pogranicza.
Lasy obfitujące w zwierzynę i runo leśne, rozległe nadbiebrzańskie łąki pełne ziół i żurawin oraz rzeka Biebrza bogata w ryby zachęcają do wypoczynku na łonie natury.
Zwolennicy aktywnych form wypoczynku znajdą tu atrakcyjne szlaki piesze i rowerowe, a amatorzy wody - możliwość przeprowadzenia spływów kajakowych bądź tratwami.
Miłośnikom tradycji proponuje się poznanie specyficznej kultury ludowej pogranicza, której gmina jest prawdziwym zagłębiem. Oferuje się spotkania z twórcami ludowymi (m. in. pokazy pisankarstwa i tkactwa w pracowniach twórców), wspaniałą kuchnię regionalną oraz folklor prezentowany przez Zespół Regionalny „Lipsk”.
Miejsca warte odwiedzenia:
- układ urbanistyczny miasta Lipsk z 2 poł. XVI w.,
- cmentarz Żydowski założony pod koniec XVIII,
- kościół neogotycki z 1906 r. p.w. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku,
- Kopiec Wolności usypany w latach 1919 - 1922 znajdujący się przy Szkole Podstawowej w Lipsku,
- zespół schronów bojowych z okresu II wojny światowej - pozostałości tzw. Linii Mołotowa budowanej przez Armię Czerwoną w latach 1940 – 1941.
źródło/fot.: Urząd Miejski w Lipsku
oprac. Władysław Tokarski