Dodana: 6 styczeń 2009 12:31

Zmodyfikowana: 7 styczeń 2021 06:54

Gmina Lipsk

Herb Gminy Lipsk  Burmistrz Lipska – Lech Łępicki

  Urząd Miejski w Lipsku

  ul. Żłobikowskiego 4/2, 16 – 315 Lipsk

  tel. 87 642 27 00, fax: 87 642 27 05

  e–mail: gmina@lipsk.pl

  link do strony internetowej gminy

 

Gmina Lipsk położona jest w północno - wschodniej części woj. podlaskiego. Sąsiaduje z gminami: Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, Sztabin i Płaska, natomiast od wschodu graniczy z Białorusią. Zajmuje powierzchnię 184,42 km2, z czego około 22 % stanowią lasy. Liczba mieszkańców gminy wynosi 5.184 osób (wg stanu na dzień 31.12.2019 r.). W skład gminy wchodzi miasto Lipsk oraz 30 sołectw.

Widok Lipska z lotu ptaka

To niezwykłe położenie stanowi o ogromnych walorach turystyczno-wypoczynkowych tego miejsca. Lipsk oferuje wszystko to, czego nie mają zatłoczone ośrodki turystyczne - ciszę, spokój i bliski kontakt z unikalną, nieskażoną przyrodą oraz specyficzną kulturą ludową pogranicza.

Lasy obfitujące w zwierzynę i runo leśne, rozległe nadbiebrzańskie łąki pełne ziół i żurawin oraz rzeka Biebrza bogata w ryby zachęcają do wypoczynku na łonie natury.

Zwolennicy aktywnych form wypoczynku znajdą tu atrakcyjne szlaki piesze i rowerowe, a amatorzy wody - możliwość przeprowadzenia spływów kajakowych bądź tratwami.

Miłośnikom tradycji proponuje się poznanie specyficznej kultury ludowej pogranicza, której gmina jest prawdziwym zagłębiem. Oferuje się spotkania z twórcami ludowymi (m. in. pokazy pisankarstwa i tkactwa w pracowniach twórców), wspaniałą kuchnię regionalną oraz folklor prezentowany przez Zespół Regionalny „Lipsk”.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • układ urbanistyczny miasta Lipsk z 2 poł. XVI w.,
  • cmentarz Żydowski założony pod koniec XVIII,
  • kościół neogotycki z 1906 r. p.w. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku,
  • Kopiec Wolności usypany w latach 1919 - 1922 znajdujący się przy Szkole Podstawowej w Lipsku,
  • zespół schronów bojowych z okresu II wojny światowej - pozostałości tzw. Linii Mołotowa budowanej przez Armię Czerwoną w latach 1940 – 1941.

Rzeka Biebrza

źródło/fot.: Urząd Miejski w Lipsku

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook