W podlaskich szkołach ruszyły szkolenia o znaczeniu pszczół dla człowieka i gospodarki
Będzie ich osiem, a pierwsze odbyły się w poniedziałek, 13 listopada. Szkolenia obejmujące wykład z prezentacją multimedialną zorganizowane zostały z inicjatywy samorządu województwa podlaskiego (Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich) i są jednym z elementów działalności tworzonego Społecznego Zespołu do spraw Aktywizacji Pszczelarstwa.
Jak wynika z ogólnopolskich danych – Podlaskie jest na ostatnim miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczbę pszczół – stąd inicjatywa, by próbować to zmienić. Społeczny Zespół ma być organem opiniodawczo – doradczym Zarządu Województwa Podlaskiego w zakresie konsultowania i opiniowania spraw, dotyczących problemów związanych z pszczelarstwem, a także będzie wspomagał pracę Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa.
Głównym celem działalności Zespołu będzie wspieranie podlaskiego pszczelarstwa poprzez nadanie pszczelarstwu właściwej rangi w społeczeństwie i rolnictwie oraz dbałość o jego rozwój w województwie.
Szkolenia w szkołach zawodowych województwa to pierwsze z cyklu planowanych zajęć. Zajęcia pn. „Znaczenie pszczół dla człowieka i gospodarki” zakończone będą testem. Uczniowie biorący udział w teście, którzy zdobędą największą ilość punktów, zostaną zaproszeni w grudniu do siedziby UMWP na posiedzenie, w którym będzie uczestniczył Marszałek Województwa Podlaskiego i przedstawiciele wszystkich związków i stowarzyszeń pszczelarskich działających w województwie podlaskim. Podczas spotkania zostaną wręczone przez marszałka nagrody rzeczowe.
Szkolenia zostaną przeprowadzone w ośmiu szkołach na terenie województwa podlaskiego w następujących terminach:
- 13 listopada w Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach oraz w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce,
- 14 listopada w Zespole Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie oraz w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie,
- 20 listopada w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie oraz w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach,
- 21 listopada w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Białymstoku.
Poza tym Zespół będzie miał za zadanie wspierać działania Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Komisji Rolnictwa i Organizacji Pszczelarskich w regionie poprzez zagadnienia służące rozwiązywaniu problemów pszczelarskich, wynikające z wiedzy i doświadczenia członków Zespołu, a w szczególności:
- promocję pszczelarstwa w lokalnej społeczności i w całym regionie,
- wspieranie tradycyjnej gospodarki pasiecznej poprzez nowoczesną opiekę weterynaryjną, fachowe poradnictwo i marketing,
- konsultowanie różnych form wsparcia pszczelarstwa poprzez instytucje realizujące programy unijne,
- ścisłą współprace z Inspekcją Weterynaryjną w celu poprawy zdrowotności rodzin pszczelich,
- powszechną edukację rolników, stosujących środki ochrony roślin, o przestrzeganiu zasad dobrej praktyki rolniczej,
- edukacja młodzieży i zachęcanie do prowadzenia pasiek,
- zachęcanie do uprawy roślin oraz nasadzeń drzew i krzewów przyczyniających się do poprawy pożytków pszczelich.
__________________________________________________
Plan szkolenia:
- Znaczenie pszczół w przyrodzie i rolnictwie – (zapylacze, wskaźnik czystości środowiska, wzrost produkcji nasion i owoców)
- Biologia rodziny pszczelej w ciągu roku (jesień, zima, wiosna, lato)
- skład osobniczy (matka pszczela, robotnice, trutnie)
- długość życia;
- prace wykonywane przez pszczoły robotnice
- porozumiewanie się pszczół
- Produkty pszczele i ich zastosowanie w życiu człowieka
- miód;
- pyłek kwiatowy i pierzga;
- wosk;
- propolis (kit pszczeli);
- mleczko pszczele
- jad pszczeli
- Budowa ula – prezentacja nowoczesnego ula i znaczenie poszczególnych jego części
- Test wiedzy
(opr.mk)
Fot. Pixabay