Dodana: 25 listopad 2015 14:09

Zmodyfikowana: 26 listopad 2015 09:50

Spotkanie w sprawie wsparcia dla spółdzielni, organizacji producentów i grup producentów. PROW 2014-2020

Kilkudziesięciu spółdzielców, producentów rolnych i tych, którzy dopiero myślą o zrzeszeniu się w większe grupy producenckie przyjechało w środę 25 listopada do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury na organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego spotkanie w sprawie założeń nowej perspektywy finansowej PROW 2014-2020.

Ilustracja do artykułu prow-12.jpg

- Spotykamy się dzisiaj by porozmawiać o przyszłości. Mam nadzieję, że grupy które powstaną korzystnie będą wpływać na rozwój rolnictwa w województwie podlaskim. Bo rozwój rolnictwa i przemysłu rolno spożywczego  jest motorem napędowym naszego województwa. Myślę, że marzeniem nas wszystkich jest, żeby pozytywne zmiany w tym sektorze rozwijały cały region – podkreślał na początku spotkania Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Dla uczestników spotkania kluczowe było spotkanie z ludźmi, którzy w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi są odpowiedzialni za przygotowanie nowych zasad tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych (o tym mówił w swoim wystąpieniu Łukasz Goździk) czy program PROW z uwzględnieniem wsparcia grup i organizacji producentów (Agnieszka Leszczyńska, Naczelnik Wydziału Transferu Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie oraz Konsolidacji Producentów Rolnych, Departamentu ROW, MRiRW). Równie interesujące wystąpienia mieli też:  Marcin Martynowski, Konsultant GPR z Krajowej Rady Spółdzielców w Warszawie, który omawiał sprawy związane z działalnością spółdzielni w  Polsce i Konrad Wasilewski, kierownik sekcji Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku, który przybliżył zadania i kompetencje Agencji.

Wszyscy namawiali producentów do tworzenia grup producentów i spółdzielni, bo w nowej perspektywie finansowej PROW 2014-2020 wiąże się to ze znacznym wsparciem. Z punktu widzenia producentów rolnych udział w grupie producentów oznacza stabilizację zbytu produktów, zwiększenie opłacalności produkcji. W ramach grupy lub organizacji producentów możliwe jest: wspólne planowanie i organizowanie produkcji pod katem zapewnienia odpowiedniej jej wielkości i jakości, wspólne przygotowanie produktów do sprzedaży, ich przechowywanie i transport, nawiązywanie kontaktów handlowych i negocjowanie warunków sprzedaży.

Mogą oni też liczyć na wsparcie finansowe swojej działalności. Stanowi ono procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy lub organizacji producentów ze sprzedaży produktów, wytworzonych w gospodarstwach rolnych jej członków, w poszczególnych latach i sprzedanych odbiorcom niebędącym członkami grupy lub organizacji. Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy/organizacji od dnia rejestracji/uznania.

Są też preferencje w przyznawaniu pomocy dla grup i organizacji producentów (choć jak zaznaczyła na spotkaniu Agnieszka Leszczyńska, nie oznacza to, że inni nie mogą o takie wsparcie aplikować) spełniających następujące warunki:

  1. Zorganizowanych w formie spółdzielni
  2. Zrzeszających producentów w następujących kategoriach:

- produkty wysokiej jakości objęte art. 16 rozporządzenia EFRROW, w szczególności rolnictwa ekologicznego

- świnie żywe, prosięta, warchlaki, mięso wieprzowe: świeże, chłodzone, mrożone;

- bydło żywe: zwierzęta rzeźne lub hodowlane, mięso wołowe: świeże, chłodzone, mrożone;

- owce lub kozy żywe, zwierzęta rzeźne lub hodowlane, wełna owcza lub kozia strzyżona potna, mięso owcze lub kozie: świeże, chłodzone, mrożone, skóry owcze lub kozie surowe (suszone);

- miód naturalny lub jego produkty pszczele;

- rośliny w plonie głównym, całe lub rozdrobione, uprawiane z przeznaczeniem na cele energetyczne lub do wykorzystania technicznego;

Szyszki chmielowe;

 

  1. Zrzeszających jak największą liczbę członków w danej kategorii
  2. Zrzeszających producentów, w gospodarstwach których produkcja objęta została dobrowolnym ubezpieczeniem.

Wsparcie wynosi w pierwszym roku 10%, w kolejnych: 8%, 6%, 5% i 4%. Maksymalnie może to być różnowartość 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy, ale wypłata ostatniej raty nastąpi po potwierdzeniu prawidłowej realizacji biznesplanu.

Jak stworzyć grupę producentów rolnych?

Producenci rolni, którzy chcą utworzyć grupę producentów rolnych, rejestrują się najpierw jako przedsiębiorcy w Krajowym Rejestrze Sądowym/Rejestrze Przedsiębiorców. Aby uzyskać status grupy producentów rolnych, osoby reprezentujące grupę składają do właściwego ze względu na siedzibę grupy marszałka województwa wniosek o rejestrację grupy wraz z wymaganymi załącznikami. Marszałek województwa, w drodze decyzji administracyjnej, stwierdza spełnienie przez grupę warunków określonych w ww. i dokonuje wpisu do rejestru grup producentów rolnych. Marszałek województwa prowadzi rejestr grup producentów rolnych i sprawuje nadzór nad działalnością grup, poprzez przeprowadzane kontrole w zakresie spełniania przez grupy warunków określonych w ww. ustawie. Organem odwoławczym od decyzji marszałka województwa jest minister właściwy do spraw rolnictwa.

Proces uznawania organizacji w sektorze mleka i przetworów mlecznych reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Producenci, którzy chcą utworzyć organizację w sektorze mleka, składają do Prezesa Agencji Rynku Rolnego wniosek o uznanie organizacji producentów w tym sektorze wraz z wymaganymi załącznikami. Prezes, w drodze decyzji administracyjnej, stwierdza spełnienie przez organizacje warunków określonych w ww. ustawie i uznaje organizacje oraz wpisuje je do rejestru organizacji producentów.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook