Dodana: 23 lipiec 2015 15:23

Zmodyfikowana: 24 lipiec 2015 12:25

Puszcza Białowieska to nasza wspólna sprawa. Podpisanie listu intencyjnego leśników, samorządowców i ministra środowiska

Taka współpraca wydawała się nierealna, choć była naszym marzeniem. Tak jak marzeniem w Hajnówce było powstanie takiego Centrum Edukacji i Wspierania Projektów Przyrodniczych na miarę Centrum Nauki Kopernik, a w Narewce – ścieżki w Koronie Drzew, pierwszej w Polsce. Teraz te nasze marzenia nareszcie nabierają realnych kształtów – cieszyli się samorządowcy z powiatu hajnowskiego w czasie spotkania w czwartek 23 lipca z Maciejem H. Grabowskim, Ministrem Środowiska i Mieczysławem Baszko, Marszałkiem Województwa Podlaskiego oraz Maciejem Żywno, Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu IMG_2733.JPG

Powód takiego spotkania wyjątkowy – podpisanie Listu Intencyjnego pod patronatem Ministra Środowiska Macieja H. Grabowskiego pt. „Program Zintegrowany Puszcza Białowieska – Leśne Dziedzictwo Europy”. Na rozwój Puszczy Białowieskich w najbliższych latach może zostać przeznaczonych nawet do 100 mln zł. Wieloletni plan dla Puszczy został stworzony przez Lasy Państwowe.

List został podpisany przez:

  1. Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Małgorzatę Skuchę
  2. Dyrektora Generalnego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – Adama Wasiaka
  3. Dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego – Mirosława Stepaniuka
  4. Marszałka Województwa Podlaskiego – Mieczysława Baszko
  5. Starostę Hajnowskiego – Mirosława Romaniuka
  6. Wójta Gminy Białowieża – Grzegorza Kasprowicza
  7. Wójta Gminy Hajnówka – Lucynę Smoktunowicz
  8. Burmistrza Miasta Hajnówka – Jerzego Siraka
  9. Wójta Gminy Narewka – Mikołaja Pawlicza
  10. Wójta Gminy Dubicze Cerkiewne – Leona Małaszewskiego

Program dla Puszczy Białowieskiej złożony jest z 30 projektów i zakłada decentralizację ruchu turystycznego, który dzisiaj w głównej mierze skupia się wokół Białowieży. Powstał pomysł, żeby powstały dwa duże ośrodki, które przejmą część turystów.

- To zupełnie unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju – nie ma wątpliwości Maciej H. Grabowski, Minister Środowiska. – Udała się współpraca i uzgodnienie kierunku działania. Jest wielki potencjał leżący w Puszczy Białowieskiej, ale też współpraca ze stron gmin, powiatu, ludzi, Marszałka i przede wszystkim Lasów Państwowych. Wydaje się, że ta współpraca idzie w zgodnym kierunku. Mam nadzieję, że to będzie modelowe podejście do miejsc o wielkim znaczeniu przyrodniczym.

Marszałek Mieczysław Baszko zwrócił uwagę, że najnowszy program dla Puszczy Białowieskiej jest zgodny z przyjętą przez Samorząd Strategią Województwa Podlaskiego.

- Już wówczas uznaliśmy, że te tereny należy bardzo mocno wspierać z korzyścią dla mieszkańców i turystów. To wielka wydarzenie dla naszego województwa, perspektywa zainwestowania tak dużych środków finansowych będzie kluczowa dla rozwoju tych terenów – podkreślał marszałek Baszko. – Ja ze swojej strony chciałbym zadeklarować, że dołożymy wszelkich starań, by te projekty zostały należycie wykonane.

- Myślę, że jesteśmy świadkami historycznego porozumienia, gdzie nie ma rozmowy coś za coś, ale pojawia się pomysł na rozwój Puszczy Białowieskiej z udziałem samorządowców, leśników, ministerstwa przy wykorzystaniu całego potencjału. Ten potencjał daje ogromną szansę na sukces, przy założeniu że nie zaczynamy od nowa, że jest wykorzystanie pomysłów i projektów samorządów lokalnych, przy bardzo klarowanym wskazaniu źródeł finansowania – podkreślał Wicemarszałek Maciej Żywno. – Program dla Puszczy musi tez oznaczać maksymalne wykorzystanie środków do 2020 roku, by potem można było samodzielnie funkcjonować.

Do realizacji tego programu mają włączyć się lokalne samorządy, społeczności, Białowieski Park Narodowy, także organizacje ekologiczne, choć główny ciężar jego realizacji ma spocząć na trzech nadleśnictwach: Browsk, Białowieża i Hajnówka. Program jest złożony z ośmiu działów. Większość planowanych działań ma być finansowanych ze środków zewnętrznych (perspektywa finansowa 2014-2020, w kwocie od 62 do 100 mln zł), jednak przy dużym udziale Lasów Państwowych.

I tak z PO Infrastruktura i Środowisko planowanych jest pozyskanie - od 36 do 40 mln zł

Z Narodwego Centrum Badań i Rozwoju – 10-12 mln zł

RPO Województwa Podlaskiego – 30-35 mln zł

PROW – 2-3 mln zł

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i WFOŚiGW – od 2 do 6 mln zł

Z Programu Life – od 2 do 4 mln zł

Lasy Państwowe – 26 – 34 mln zł

Do końca tego roku zakładane jest dokumentacja techniczna, przygotowanie wniosków do aplikowania o środki zewnętrzne.

W planach jest m.in. budowa wiaty edukacyjnej wraz z infrastrukturą na terenie ośrodka edukacji leśnej Jagiellonia, Obiekt Edukacji Leśnej Białowieża, rozpoczęto modernizację torowiska kolejki wąskotorowej nadleśnictwa Hajnówka.

Już w tym roku Lasy Państwowe chcą wydać 11 mln zł, z czego dwa najważniejsze cele to: udostępnianie turystyczne i rozwój infrastruktury edukacyjnej i transportowej na obszarach leśnych. Ścieżka Żebra Żubra doczeka się modernizacji (ponad milion zł). Planowane jest zagospodarowanie terenu osady Zwierzyniec

Na prawdziwy hit Puszczy Białowieskiej zapowiada się – położona w nadleśnictwie Browsk – ścieżka w Koronach Drzew. To będzie czwarty taki obiekt w Europie. W Hajnówce zaś ma Centrum Edukacji i Wspierania Projektów Przyrodniczych, którzy sami leśnicy określają jako Przyrodniczy Kopernik.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook