Dodana: 24 styczeń 2016 00:37

Zmodyfikowana: 24 styczeń 2016 00:37

Podlascy leśnicy dokarmiają ptaki

Na terenie białostockiej dyrekcji LP, co roku wykorzystuje się do dokarmiania ptaków kilkadziesiąt ton karmy. W roku 2015 nadleśnictwa z obszaru RDLP w Białymstoku zakupiły i wyłożyły ptakom ponad 23 tony karmy, o wartości 113 tys. zł. Intensywność dokarmiania ptaków oczywiście zależy od warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że dokarmianie ma jedynie ułatwić ptakom przetrwanie najcięższych warunków zimowych – okresów niskiej temperatury i dużych opadów śniegu. Dlatego, gdy w roku 2014 zima przedłużyła się w naszym regionie niemal do kwietnia, leśnicy dostarczyli do karmników ponad 26 ton nasion, wydając na ten cel około 130 tys. zł.

Ilustracja do artykułu Fot  Krzysztof Łaziuk Nadleśnictwo Supraśl 1.jpg

Dokarmiamy ptaki nasionami słonecznika, prosa, rzepiku i rzepaku. Nasiona te zawierają dużo białka i  tłuszczu, są, więc bardzo dobrym pokarmem dla ptaków zimujących: głównie sikorek, wróbli, mazurków, gili, ziemb i dzwońców. Dla kuraków, takich jak: bażanty, kuropatwy, a także dla gołębi, np. dla sierpówki podsypujemy śrutę zbożową i kaszę jęczmienną.

Popularną formą karmy, z których korzystają leśnicy z myślą o: sikorkach, dzięciołach, gilach i jemiołuszkach, są kule tłuszczowe tzw. pyzy. Wykonane są one z wysokiej jakości tłuszczu wołowego z dodatkiem nasion oleistych oraz ziaren zbóż. Rozwieszamy jenie tylko na gałęziach drzew ale również na wysokich parapetach i okapach budynków.

Dokarmianie wzbudza zainteresowanie  gatunkami ptaków, szczególnie u najmłodszych obserwatorów, dlatego właśnie pyzy są często przekazywane przez leśników uczestnikom spotkań edukacyjnych. W Nadleśnictwach: Bielsk, Czarna Białostocka, Płaska, Rudka, Supraśl i wielu innych, organizowane są cykliczne, zimowe akcje dokarmiania ptaków z udziałem uczniów. W Nadleśnictwie Browsk, dzięki kamerze skierowanej na karmik, można obserwować ptaki w internecie na popularnym portalu „zubryonline”: http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampanie_i_akcje/zubryonline .

Chore lub okaleczone ptaki, szczególnie gatunków chronionych,  leśnicy otaczają całoroczną opieką m. inn. w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków "Przytulisko" w Nadleśnictwie Krynki. Dla znajdujących się tam: bocianów, sów, puchaczy, puszczyków, sokołów -  podaje się kilka ton karmy mięsnej rocznie. Dla urozmaicenia ptasiego menu podaje się  dodatki żywieniowe: karmę dla kotów i psów oraz warzywa. W roku 2015, przebywające w „Przytulisku” kaczki i gęsi potrzebowały  480 kg specjalnego granulatu do karmienia tych ptaków. Nadleśnictwo musi również zakupić w ciągu roku ponad 10 kg … twarogu, który jest dodatkiem do karmy dla młodych ptaków. np. sikorek

Dokarmianie ptaków, to jak widać, wcale nie takie małe zadanie w pracy leśników.  W tym kontekście, traci swoją prawdę powiedzenie, że „zjadł tyle co ptaszek”.

 Inf. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook