Dodana: 8 kwiecień 2016 14:33

Zmodyfikowana: 11 kwiecień 2016 14:36

Podatek ryczałtowy dla rolników – debata na żywo z udziałem internautów

To pierwsza debata publiczna w takiej formule – 23 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyło się spotkanie rolników, przedstawicieli resortu finansów, służb weterynaryjnych i wszystkich zainteresowanych dwuprocentowym podatkiem ryczałtowym dla rolników. W debacie uczestniczyli także Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Stefan Krajewski. Dzięki transmisji internetowej w debacie można było uczestniczyć zdalnie, zadając pytania telefonicznie lub poprzez e-mail.

Ilustracja do artykułu 9.JPG

**aktualizacja 6.04.2016**

Mamy przyjemność udostępnić Państwu skróconą, radiową relację z debaty. Zachęcamy do odsłuchania.

[plik do pobrania]

Informujemy też, że wciąż konsultujemy odpowiedzi na pytania z debaty, dlatego prosimy o chwilę cierpliwości.

***

Warto dodać, że Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zorganizował dodatkowe punkty w trzynastu miejscach w województwie, gdzie zainteresowani mogli zdalnie uczestniczyć w dyskusji.

Oprócz kilkudziesięciu osób zebranych na sali sejmikowej urzędu marszałkowskiego, w spotkaniu on-line uczestniczyło blisko trzystu internautów.

Obowiązujące od stycznia br. zmiany w przepisach stwarzają rolnikom możliwość ryczałtowego opodatkowania na poziomie 2% przychodów ze sprzedaży własnych produktów bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.

Kto może skorzystać z tego rozwiązania, na jakich zasadach a także o wymaganych warunkach sanitarnych i weterynaryjnych –  to tylko niektóre z wielu tematów debaty publicznej organizowanej przez Samorząd Województwa Podlaskiego przy współpracy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński otwierając debatę  podkreślił, że nowe przepisy podatkowe to szansa dla wielu gospodarstw rolnych na zwiększenie dochodu.

Natomiast Ryszar Michalski z Ministerstwa Finansów zaznaczył

- Chcemy dokładnie wyjaśnić wszystkim zainteresowanym rolnikom co to znaczy wytwarzać produkty do sprzedaży bezpośredniej 

A pytań i wątpliwości było wiele Dotyczyły m.in. tego kto może skorzystać z nowego rozwiązania podatkowego, jak w świetle przepisów o 2% ryczałcie brzmi definicja przetwórstwa.
Rozmawiano o wymaganiach lokalowych, sanitarnych  i logistycznych obowiązujących rolników, tych przetwórców, którzy skorzystają z 2% ryczałtu.

Nowe przepisy podatkowe skierowane są do tych rolników, którzy wytworzone w sposób tradycyjny produkty chcą sprzedawać bezpośrednio klientowi. Dzięki proponowanemu rozwiązaniu nie muszą rejestrować działalności gospodarczej, nie muszą też wystawiać kupującym faktur –  sprzedaż wystarczy ewidencjonować.
- Ta forma opodatkowania nie narusza prawa do korzystania z ubezpieczenia rolniczego ani nie ma wpływu na podatek od nieruchomości – podkreślał Ryszard Michalski z MF.

Ustawodawca określił tez zasady sprzedaży wyrobów własnych – można je będzie kupić bezpośrednio u rolnika lub na targowiskach, natomiast nie będą oferowane w sprzedaży internetowej.

Eksperci uczestniczący w debacie podkreślali, że nowy sposób opodatkowania jest ukłonem w stronę rolników, którzy chcą uzupełnić swoje dochody poprzez sprzedaż przetworzonych w sposób tradycyjny  produktów rolnych.

Poruszano też kwestie  szczegółowe zwłaszcza te dotyczące interpretacji niektórych pojęć zapisanych w ustawie i wymaganych warunków sanitarnych.

To pierwsza w naszym województwie debata o podatku ryczałtowym dla rolników sprzedających detalicznie własne wyroby, ale sadząc po ilości pytań i wątpliwości uczestników pewnie nie ostatnia. Jak zapewniała Barbara Olszewska z ministerstwa rolnictwa wszystkie uwagi zgłaszane przez zainteresowanych są przez resort rozpatrywane i brane pod uwagę.  
Wątpliwości i sugestie dotyczące ustawy można też zgłaszać  do Podlaskiej Izby Rolniczej.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook