Dodana: 23 styczeń 2017 12:54

Zmodyfikowana: 24 styczeń 2017 12:14

Liczymy ptaki zimujące i szukamy czerwonych brzuszków gili

Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Spotkania już w najbliższy weekend: 28 i 29 stycznia w miejskich parkach i ogrodach. Przewodnikami będą wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W czasie spacerów nie tylko nauczymy się rozpoznawać ptaki, ale także dowiemy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.

Ilustracja do artykułu GIL.jpg

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na gila. To gatunek, który wiosną i latem obserwować można głównie w lasach, a zimą – w poszukiwaniu pożywienia – chętniej odwiedza miasta i bywa gościem w karmnikach. Brzuch samca gila jest w jaskrawym, różowo-czerwonym kolorze dlatego trudno pomylić go z innym gatunkiem.

 

W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się na stronie: http://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek/. Liczenie prowadzimy przez minimum godzinę, a wyniki nanosimy na elektroniczną kartę obserwacji dostępną na stronie OTOP. W Zimowym Ptakoliczeniu bierze także udział wielu nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, którzy organizują wycieczki dla klas już w piątek, 27 stycznia.

 

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie siedem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.

 

Spacery otwarte w woj. podlaskim

 

Data: 28/01/2017

Miejscowość: Supraśl

Godzina zbiórki: 10:00

Miejsce zbiórki: Siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej ul. Chodakowskiego 6, 16 - 030 Supraśl

Przewodnik: Adam Sacharewicz

Trasa i opis: Długość trasy ok 2 km. Początek trasy: siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Przejdziemy ok. 1 km. brzegiem rzeki Supraśl, a następnie ok. 1 km. ulicami miasta Supraśl, mijając po drodze mały park, ogródki, zabudowę jednorodzinną. Wycieczkę kończymy w siedzibie PKPK. Przewidziane jest ognisko dla uczestników wycieczki. O prowiant (kiełbaski itp.) uczestnicy wycieczki muszą zatroszczyć się sami.

 

Data: 29/01/2017

Miejscowość: Goniądz

Godzina zbiórki: 10:00

Miejsce zbiórki: Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu

Przewodnik: Katarzyna Nowicka

Trasa i opis: W Ośrodku Kultury odbędzie się krótka prezentacja nt. gatunków żyjących w mieście. Trasa wycieczki przebiegać będzie nad rzeką Biebrzą, ulicą Nadbiebrzańską, Dolistowską, Wojska Polskiego do Ośrodka Kultury.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1990 roku organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc w których one żyją. OTOP jest polskim przedstawicielem w międzynarodowej sieci organizacji ochrony ptaków, BirdLife International.

 

źródło: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
fot.: Cezary Korkosz
oprac.ak 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook