Dodana: 12 lipiec 2016 12:04

Zmodyfikowana: 12 lipiec 2016 15:44

Duże zmiany w prawie łowieckim. Komentarz Członka Zarządu Województwa Podlaskiego Stefana Krajewskiego

Od przyszłego roku wnioski w sprawie szkód w uprawach i płodach rolnych będą składane do wojewody. Szacowaniem szkód i ustalaniem wysokości odszkodowań również zajmą się Urzędy Wojewódzkie. Powstanie Fundusz Odszkodowawczy, z którego będą wypłacane rekompensaty za szkody łowieckie. Prezydenta Andrzej Duda 11 lipca podpisał nowelizację ustawy o prawie łowieckim. O komentarz do zmian w ustawie Prawo Łowieckie poprosiliśmy Członka Zarządu Województwa Podlaskiego Stefana Krajewskiego

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

 - Nowelizacja ustawy Prawo łowieckie doregulowuje wiele kwestii o które wnioskowali sami rolnicy, poszkodowani wskutek działań zwierzyny łownej -  powiedział w rozmowie z Wrotami Podlasia Stefan Krajewski - Powstanie Fundusz Odszkodowawczy, który wesprze finansowo koła łowieckie w wypłatach należnych odszkodowań. 

-  W przypadku wniesienia zastrzeżeń do protokołu przez właściciela, posiadacza gruntów rolnych, dzierżawcę czy zarządcę obwodu łowieckiego w zakresie wielkości szkody, będzie on mógł  w terminie 7 dni od dnia wniesienia zastrzeżeń, przedstawić opinię rzeczoznawcy wpisanego na listę prowadzoną przez właściwą ze względu na miejsce wystąpienia szkody izbę rolniczą. To ten  rzeczoznawca dokona  oględzin i oszacowania szkód. – mówił marszałek Krajewski

- Równie ważną regulacją w ustawie jest zmiana sposobu naliczania składek od myśliwych, z których wypłacane mają być odszkodowania za szkody łowieckie. Ustalane mają być one w oparciu o liczbę zwierząt łownych, ujętych w rocznym planie łowieckim, a nie proporcjonalnie do powierzchni obwodów łowieckich. To rozwiązanie ma lepiej uwzględniać zróżnicowanie zasobności kół łowieckich, a co za tym idzie, możliwości wypłaty przez nie odszkodowań- podkreślał - Zmienia się sam sposób szacowania szkód, a także wypłaty odszkodowań za szkody łowieckie. Szacowaniem szkód mają zajmować się komisje przy wojewodzie, a w wypłacie odszkodowań partycypować ma także państwo.

Marszałek podkreślił też, ze z dniem 1 stycznia  2017 roku Zarząd Województwa Podlaskiego nie będzie odpowiedzialny za szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne objęte całoroczną ochroną oraz przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny na obszarach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich.


Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. wprowadza zmiany w ustawie z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie.   Obejmują one wprowadzenie nowych zasad odpowiedzialności za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, w tym za szkody wyrządzone przez te zwierzęta w przypadku objęcia ich całoroczną ochroną.
Zgodnie z ustawą,  wnioski w sprawie szkód w uprawach i płodach rolnych składane będą do wojewody, który będzie ustalał wysokość odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej.
Oględzin oraz oszacowania szkód dokonywać będą  przedstawiciele wojewody. Rzeczoznawcy wpisani na listy prowadzone przez izby rolnicze, w przypadku wniesienia zastrzeżeń do protokołu w zakresie wielkości szkody, będą uprawnieni do przedstawiania opinii.
Odszkodowania wypłacają  rolnikom wojewodowie z Funduszu Odszkodowawczego, w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.  Strona niezadowolona z decyzji będzie mogła wnieść powództwo do sądu. Przychodami   Funduszu Odszkodowawczego będą roczne składki wnoszone przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich oraz dotacja z budżetu państwa. Ustawa stanowi, że za szkody wyrządzone podczas polowań odpowiadają dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

Ustawa wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2017 r. Wcześniej, po 14 dniach od jej ogłoszenia wejdą w życie regulacje dotyczące wpisu na listę rzeczoznawców oraz przepisów wykonawczych z tym związanych.


Informacja o ustawie - źródło: www.prezydent.gov.pl 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook