Dodana: 18 sierpień 2006 07:07

Zmodyfikowana: 18 sierpień 2006 07:07

Tykocin. Czas na Podlaskie

Referaty z sesji historycznej 3 września 2005 rokuMarszałek
Województwa Podlaskiego

 

Województwo Podlaskie powstałe na początku XVI w. w Wielkim Księstwie Litewskim a w 1569 r. włączone do Korony, w najbliższych latach będzie obchodzić swoje 500-lecie. Jednak dzieje naszego województwa leżącego na pograniczu kultur, nadal są mało znane i wymagają systematycznych, wszechstronnych badań historycznych. W nurt ten wpisuje się inicjatywa Samorządu Województwa Podlaskiego organizowania konferencji historycznych w ramach obchodzonych co roku Urodzin Województwa.

Oddajemy do rąk Państwa wydawnictwo, które jest uwieńczeniem sesji historycznej  zorganizowanej w ramach obchodów 492 rocznicy urodzin Województwa Podlaskiego w dniach 3-4 września 2005 r. w Tykocinie. Tematykę konferencji zdominowały oczywiście dzieje Tykocina, ale to właśnie poprzez sięganie do historii małych ojczyzn rośnie poczucie związków z regionem i narodem oraz jego spuścizną kulturową. Publikowane materiały adresowane są nie tylko do historyków ale przede wszystkim do mieszkańców naszego regionu. Mam nadzieję, że przyczynią  się one do dalszego zgłębiania jakże interesującej historii naszego województwa.

Życząc miłej lektury zapraszam na kolejne spotkanie z historią do Sejn w ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia, by rozsmakować się w historii i kulturze pogranicza polsko-litewskiego.

Janusz Krzyżewski
Marszałek
Województwa Podlaskiego
                                                                                   

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook