Dodana: 9 listopad 2020 09:10

Zmodyfikowana: 9 listopad 2020 09:10

Włącz się do akcji „Światło pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia Niepodległości”

10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości o godz. 18, na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego w kraju i za granicą, zapłoną znicze. Ten gest ma być symbolem naszej pamięci o walczących za naszą wolność. Organizatorzy zapraszają do udziału w akcji już po raz trzeci.

Krzyże na nagrobkach żołnierskich mogił. Na nich biało-czerwone wstążki

Znicze zapłoną m.in. na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku przy ul. 11 listopada. Akcja rozpocznie się punktualnie o 18. Już kilka minut po tej godzinie, będzie można wejść na cmentarz i zapalić swój znicz. Organizatorzy proszą o zachowanie zasad bezpieczeństwa.

- Zapraszamy na wydarzenia nie tak jak w ubiegłym roku  po kilkadziesiąt osób, po kilkaset, ale żeby się osoby pojawiały pojedynczo na cmentarzach, rodzinami, jedna osoba, dwie, kilka osób – mówił podczas konferencji poświęconej wydarzeniu Andrzej Bieluczyk ze Stowarzyszenia Grupa Wschód.

W akcję zaangażowało się ponad 130 organizacji, stowarzyszeń, grup rekonstrukcyjnych, wspólnot parafialnych, czy placówek kultury z całej Polski. Przyłączyli się do niej także harcerze. Cel jest taki, by na każdej mogile zapłonął choć jeden znicz.

-  Zależy nam, żeby członkowie tych grup, które się zgłosiły dotarli do miejsc pamięci, ale takich nawet mniej znanych. Nieraz są pojedyncze groby gdzieś w lesie zapomniane i zaniedbane. Chcemy, żeby i tam zapłonęły znicze – zachęcał ks. Aleksander Dobroński.

Znicze zapłoną również na grobach polskich żołnierzy pochowanych m.in. na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

tekst: Małgorzata Sawicka

fot.: Anna Augustynowicz, archiwum UMWP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook