Dodana: 21 grudzień 2020 14:51

Zmodyfikowana: 21 grudzień 2020 14:54

Wigilia dla potrzebujących

Tegoroczna Wigilia dla osób samotnych, bezdomnych będzie miała nieco inny charakter. Zamiast wspólnego posiłku, potrzebującym zostaną rozdane paczki z gotowymi daniami oraz żywnością. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

Trzy osoby stoją na tle choinki. Po lewej baner Caritasu, po prawej - Zespołu Szkół Katolickich.

Wigilię dla potrzebujących już od ośmiu lat wspólnie organizują Fundacja Rodziny Czarneckich, Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz Zespół Szkół Matki Bożej Miłosierdzia. W tym roku na placu przed Katedrą Białostocką w dniu Wigilii w samo południe (24.12 o godz. 12.00) wolontariusze, wspierani przez Grupę Ratowniczą Nadzieja oraz Wojska Obrony Terytorialnej, będą rozdawać paczki z żywnością oraz gotowymi daniami. W sumie otrzyma je od 500 do 700 osób.

- Przygotowania u nas zaczęły się już we wrześniu, kiedy to zaczęliśmy poszukiwania partnerów, sponsorów. Mniej więcej od połowy grudnia spływały już od darczyńców produkty do potraw na Wigilię. W większości są to produkty od firm lokalnych. (…) Od tygodnia zaczynamy już przygotowania potraw wigilijnych. Około 50 osób jest zaangażowanych w te wszystkie działania: wolontariusze, przyjaciele fundacji i pracownicy Dworu Czarneckiego.” - mówi Barbara Wróblewska z Fundacji Rodziny Czarneckich. – Jeśli chodzi o menu są to tradycyjne potrawy wigilijne: barszcz czerwony, kapusta z grzybami, krokiety z kapustą, łazanki, śledź czy ryba po grecku. W tym roku paczki będą bogatsze. Każdy otrzyma trzy pakiety: w pierwszym są produkty żywnościowe o długim terminie przydatności. Są tam słodycze, kawa czy konserwy. W drugim pakiecie znajdzie się chemia czyli proszek do prania, płyn do naczyń, szampon. A trzeci pakiet to będą te potrawy stricte wigilijne – dodaje Wróblewska.

O potrzebie bliskości i osamotnieniu wielu ludzi podczas zbliżających się Świąt, w tym wyjątkowo trudnym roku, mówi ks. Jerzy Sęczek – Dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej:

- Te Święta będą wyjątkowe z powodu stanu całego społeczeństwa, wszystkich ludzi na świecie przejętych pandemią, bojących się o swoje zdrowie, o życie. Tym bardziej Bóg staje się bliski dlatego, że i Jego zdrowie i życie było zagrożone kiedy nie miał gdzie się urodzić. (…) Bóg, który staje się człowiekiem miał wpisane w tę Swoją kondycję stawania się człowiekiem: i cierpienie i choroby i chłód i ubóstwo. Dlatego każde zbliżenie się do Niego jest czymś wyjątkowym. Jak dodaje ks. Sęczek:  Porównuję stan pandemii do stanu wojny, kiedy z ludzi wychodziła największa podłość, ale też i największe dobro. Najwięksi bohaterowie się pojawili. I rzeczywiście te Święta są wyjątkowe i ta Wigilia, z tej racji, że więcej osób jest zaangażowanych w przygotowania i za to naprawdę serdecznie dziękuję, za tę wrażliwość i wielkie serce.

W przygotowania do Wigilii chętnie włączyli się również uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. MB Miłosierdzia w Białymstoku, którzy przygotowali kartki świąteczne z życzeniami dla osób potrzebujących:

- W tym roku nie otwieramy drzwi, ale mamy otwarte serca. Uczniowie i nauczyciele przygotowali w tym roku ponad 500 kartek świątecznych, w których wypisali słowa życzliwości, wsparcia i dobrych życzeń – takich, które mają zmienić chociaż na chwilę tę rzeczywistość trudną wokół. Jeden z uczniów przygotował piękną grafikę, która łączy kwestię żłóbka i Eucharystii. (…) Wypisaliśmy słowa, które mają być wsparciem, mają dodać otuchy, ale w jakiś sposób mają też być zachętą, żeby tę samotność ludzką, zewnętrzną łączyć z samotnością Boga. Wtedy we wspólnocie nie będzie tej samotności żadnej – mówi Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich IM. MB Miłosierdzia Honorata Kozłowska.

Na placu pod białostocką Katedrą stanie szopka, choinki, a wydawaną żywność pobłogosławi J.E. Ks. Abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki. Wszyscy potrzebujący oprócz żywności, gotowych potraw i paczek z chemią gospodarczą, otrzymają również opłatek.

Jak co roku Wigilię dla potrzebujących wspiera kilkudziesięciu darczyńców. Są wśród nich przedsiębiorstwa, osoby prywatne oraz wolontariusze. Partnerem strategicznym jest Województwo Podlaskie.


źródło/fot.: Caritas Archidiecezji Białostockiej
oprac. Anna Augustynowicz


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook