Dodana: 6 maj 2019 13:53

Zmodyfikowana: 6 maj 2019 13:53

Od oleju smażonego – do świata czystego, czyli ekologiczny flash mob w centrum Białegostoku

Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji prowadzonych przez Stowarzyszenie Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany ANAWOJ. Na flash mob zapraszają wolontariusze z różnych stron świata już w najbliższy czwartek (9 maja br.) o godz. 17.00

Ilustracja do artykułu oliwa-pixabay.jpg

Już w najbliższy czwartek w centrum Białegostoku w godz. 17.00 – 18.30 będzie można spotkać nietypowy pochód. Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji prowadzonych przez Stowarzyszenie Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany ANAWOJ i współpracujących z nim zagranicznych wolontariuszy. To własnie oni zwrócili uwagę, iż Podlasianie wprawdzie dbają o środowisko, ale o recyklingu oleju spożywczego – mało kto słyszał. Co radzą? Unikać:

– wylewania zużytych tłuszczów do zlewu czy toalety,
– wylewania na kompost; – wylewania bezpośrednio do śmietnika,
– wyrzucania do śmietnika w formie płynnej w nieoznaczonym pojemniku.

Co w takim razie innego możemy zrobić ze zużytym tłuszczem kuchennym? Jeżeli nasz olej jest jeszcze w dobrym stanie i planujemy użyć go ponownie, to: 

– smażmy tak, by uniknąć palenia tłuszczu,
– nie mieszamy ze sobą różnych tłuszczów
– po każdym użyciu przecedzamy użyty tłuszcz (na przykład przez filtr do kawy),
- warto przelać olej do szczelnie zamykanego pojemnika i przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. To przedłuży jego użyteczność i spowolni jełczenie;
– warto pamiętać, że z każdym użyciem oleju jego jakość się obniża.

Zużyty olej lub oliwę po smażeniu powinniśmy zlewać do słoika lub butelki, a następnie oddawać go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

https://www.facebook.com/pg/ANAWOJ

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook