Dodana: 14 listopad 2019 13:00

Zmodyfikowana: 14 listopad 2019 13:00

O kulturze, integracji i międzypokoleniowym współdziałaniu – za nami V Forum Aktywności Osób Starszych

Edukacja senioralna, propozycja instytucji kultury dla osób starszych, nowa misja bibliotek publicznych, debata oksfordzka i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego – to tylko niektóre z punktów V Forum Osób Starszych. Spotkanie odbyło się w środę (13.11) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Wzięło w nim udział ponad 150 osób z całego województwa podlaskiego. Gości powitał Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu V Forum Aktywności Osób Starszych (12).jpg

- Możliwość współpracy z Państwem jest dla nas, zarządu województwa ogromną wartością – podkreślał Marek Olbryś – Wasze opinie i wskazówki są nieocenione w działaniu uchwałodawczym, dlatego wiele z planowanych przedsięwzięć z Wami konsultujemy. Posiadacie doświadczenie i wiedzę, a my chcemy z tego korzystać – dodał marszałek.

Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych odbywa się w Białymstoku od roku 2015. Jest to doroczne spotkanie przedstawicieli organizacji i instytucji działających na rzecz seniorów, aktywnych organizacji senioralnych, miejskich i gminnych rad seniorów z regionu oraz samych seniorów, zainteresowanych problematyką. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku uczestniczyło w nim ponad 150 osób. Jak podkreśla Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski, współorganizatora Forum, spotkania są znakomita okazją do wymiany refleksji, opinii także tych krytycznych - To nie jest tylko chwalenie się dobrymi praktykami, chociaż tych będzie też dużo.

W programie piątej edycji Forum Aktywności Osób Starszych znalazły się m.in. przykłady włączania się  w aktywizację seniorów bibliotek. Dr. Lidia Maria Jedlińska z Krakowa prezentowała projekt „Szkoła @ktywnego Seniora” realizowanym wspólnie z  biblioteką krakowską. Natomiast z-ca dyrektora Książnicy Podlaskiej Dorota Łuckiewicz mówiła o działaniach dedykowanych osobom starszym, a podejmowanych przez bibliotekę wojewódzką – m.in. o cyklu Środy Literackie czy konkursie literackim „Srebro nie złoto”

Jednym z punktów Forum była debata oxfordzka, w tym roku ph. „Aktywność seniorów zmienia środowisko lokalne”. – Chcemy dowiedzieć się jak seniorzy rozumieją to swoje środowisko lokalne, czy jest to zmiana polityk miejskich czy zmiana terytorium wokół naszego domu, wokół bloku – mówiła przed rozpoczęciem dyskusji Bożena Bednarek, której powierzono rolę marszałka debaty.

Podczas V Podlaskiego Forum Aktywności Osób Starszych zostały też ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego dla seniorów „Podlaskie Ślady – człowiek, miejsce, kultura”. Prace konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie w urzędzie marszałkowskim (pisaliśmy o tym TUTAJ  )

Organizatorami Forum Aktywności Osób Starszych jest Stowarzyszenie Szukamy Polski, Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.


Kolejne Forum już za rok. Jak zapowiedzieli organizatorzy, tym razem obrady odbędą się w Łomży.

ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook