Kończy się Festiwal Młodzieży bez Granic
Trzy bardzo intensywne dni: warsztatów kulturalnych, pokazów i koncertów. Tak przebiega tegoroczny trzydniowy (28-30.09) Festiwal Młodzieży bez Granic w Różanymstoku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z budżetu województwa, a honorowy patronat objął nad nim marszałek Artur Kosicki.
W ciągu festiwalowych dni w Różanymstoku gości grupa artystów, którzy w czasie wielogodzinnych warsztatów pracują codziennie z wychowankami dwóch ośrodków salezjańskich. Tegoroczne warsztaty to m.in.: beat box, hip hop, warsztaty instrumentalne i wokalne, plastyczne, improwizacji teatralnej, freestyle football czy capoeira. W środę (30.09) zaplanowany jest koncert finałowy i występ zespołu Tęgie Chłopy, jednak to nie koniec samego Festiwalu.
W ubiegłych latach działania festiwalu rozpoczynały się obwoźną Karawaną bez Granic, czyli zespołem artystów z całego świata reprezentujących inne dziedziny sztuki. Łącząc swoje siły, odwiedzali oni szkoły w całej Polsce, aby w czasie bezpośrednich warsztatów kulturalnych wypełnić ideę festiwalu: łączyć w odmienności, budować otwartość na innych w oparciu o kulturę i sztukę.
W tym roku, ze względu na bezpieczeństwo uczestników oraz zgodnie z wytycznymi rządowymi, bezpośredni kontakt uczestników warsztatów został ograniczony do działań wyłącznie różanostockich.
Dlatego już od piątku (2.10) Karawana rozpocznie działania w sieci, łącząc się warsztatami on-line m.in. z Legionowem, Ostródą czy Mińskiem Mazowieckim.
Odmienna formuła przedsięwzięcia przyjęta, by sprostać barierom epidemicznym, to niemałe wyzwanie dla organizatorów - Towarzystwa Salezjańskiego - Inspektorii Warszawskiej i Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku. Jednak jak zapewniają, niezbędne zmiany nie przeszkodziły zrealizować celów przyświecających Festiwalowi od jego powstania.
źródło: organizator, oprac. Małgorzata Sawicka
fot: InfoSokółka