Dodana: 7 listopad 2019 09:45

Zmodyfikowana: 7 listopad 2019 09:45

Cyrkplozja eksplodowała na inaugurację Miesiąca Dobroczynności

Listopad jest Miesiącem Dobroczynności. W kilkudziesięciu punktach Białegostoku stoją puszki, które zachęcają do wsparcia działalności Białostockiego Hospicjum dla Dzieci prowadzonego przez Fundację „Pomóż Im”. W środę nastąpiło oficjalne otwarcie tegorocznej edycji akcji uświetnione występem grupy Cyrkplozja z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego z Różanegostoku.

Ilustracja do artykułu cyrkplozja_4.jpeg

- Miesiąc Dobroczynności organizujemy już po raz szósty. Idea jest bardzo prosta – pomaganie „przy okazji”. Każdy z nas ma w sobie chęć pomagania. My jako fundacja staramy się stworzyć ku temu okazję. Ludziom trzeba czasem podpowiedzieć jak można pomóc. Każda złotówka, każdy grosz jest ważny i cenny – mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”.

Puszki stoją w barach, salonach fryzjerskich, sklepach, kawiarniach… Prawdopodobnie punktów będzie około 80, ale do akcji można dołączyć cały czas, kontaktując się z Fundacją „Pomóż Im”.

- Zbliża się sezon zimowy, mamy już podania o dostarczenie opału dla rodzin naszych podopiecznych i myślę, że to będzie bardzo dobry cel. Środki zostaną więc przeznaczone na pomoc socjalną – mówi Krystyna Skrzycka.

Bardzo ważnymi punktami Miesiąca Dobroczynności są wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. 23.11 w Hotelu Traugutta 3 odbędzie się doroczny Bal Charytatywny ze świetną oprawą muzyczną i wieloma niespodziankami.

Natomiast 26.11 w Operze i Filharmonii Podlaskiej wystąpią gwiazdy największych operowych scen świata: Artur Ruciński, Rafał Siwek i Jacek Laszczkowski. Odpowiednio: baryton, bas i tenor będą wsparci bardzo utalentowanymi sopranistkami - Eweliną Osowską i Gabrielą Gołaszewską. Podczas koncertu „Wielkie Głosy Małym Bohaterom z Białostockiego Hospicjum” akompaniować im będzie 50-osobowa Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej z gościnnie występującym dyrygentem Wojciechem Semerau Siemianowskim. Widzowie usłyszą najsłynniejsze arie operowe, jak m. in. Arię Torreadoora, Arię Silvy z opery Ernani Verdiego, Arię Gremina z opery Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego czy Arię Calafa z Turandot. Będzie to niepowtarzalne wydarzenie artystyczne. Dodajmy, że znakomici śpiewacy wystąpią charytatywnie.

Pierwszym akordem Miesiąca Dobroczynności był natomiast zupełnie inny, również wyjątkowy występ. Grupa Cyrkplozja z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego, w sali Młodzieżowego Domu Kultury wypełnionej dziećmi z białostockich szkół i przedszkoli, odegrała bajkę „Przymarznięta królewna, krasnoludki i zagubiony tygrys". Przedstawienie naszpikowane cyrkowymi sztuczkami: żonglerką, jazdą na monocyklach czy akrobacjami wywoływało spontaniczne reakcje kilkulatków. Grupa również wystąpiła charytatywnie.

- Pokazujemy nasze umiejętności cyrkowe w fabule bajkowej. Bardzo lubimy pomagać – mówi Anna Wojszel, choreograf i opiekun grupy „Cyrkplozja”. - Mimo że nasi wychowankowie mają wyroki sądowe, są izolowani, zamknięci, oddaleni  od swoich rodzinnych domów, to mają też wielkie serca. Nasz udział w tak wspaniałej akcji jest czymś niesamowitym i bardzo rozwijającym dla nich, jest metodą twórczej resocjalizacji. Wierzymy, że właśnie ta metoda, opracowana przez profesora Marka Konopczyńskiego, daje im możliwość zmiany osobowości. Przeżywają bardzo wartościowe chwile. Nasze łobuzy mogą zrobić coś tak wspaniałego dla innych potrzebujących osób. Daje to im wiele radości i siły, nie trzeba ich do tego namawiać. Pomagając innym, pomagają samym sobie – dodaje Anna Wojszel.

Wszystkie środki zebrane podczas Miesiąca Dobroczynności zasilą działalność Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

Link do wydarzenia znajduje się TUTAJ

 

mat.org.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook