Dodana: 28 grudzień 2020 09:04

Zmodyfikowana: 28 grudzień 2020 09:12

Akcja Łańcuch Dobra – prawie 68 kilometrów pomocy chorym dzieciom

W tegorocznej akcji Łańcuch Dobra organizowanej przez białostockie Stowarzyszenie Pro Salute uczestniczyło prawie sześć tysięcy osób z całej Polski. Choinkowy łańcuch z papieru stworzony przez uczestników ma w sumie ponad 67 kilometrów długości.

Zdjęcia trzech choinek z łańcuchów papierowych.

Jak podają organizatorzy, akcja skierowana jest zarówno do osób prywatnych, jak i do szkół i placówek oświatowych. Jej celem jest pokazanie dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego papierowego, choinkowego łańcucha .

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a/Beckera (DMD) to choroba genetyczna powodująca postępującą i nieodwracalną dystrofię, czyli zanik mięśni.

- Z roku na rok dzieci z dystrofią DMD borykają się z coraz większymi problemami - narastają nie tylko objawy choroby, ale i wzrasta świadomość dzieci o chorobie i jej skutkach - stąd chcemy pokazać, że jak nam uda się pobić rekord Łańcucha Dobra z poprzedniego roku, tak im uda się pokonać kolejne problemy – informują organizatorzy akcji.

W tym roku łańcuch osiągnął długość 67 km 825 m. W akcji uczestniczyło 5911 osób z całej Polski - ze 116 placówek i 79 miejscowości.

Tegoroczna akcja rozpoczęła się 1 października i trwała do 15 grudnia. W tym roku była to jej trzecia edycja. W poprzednich, rekordowych edycjach udało się ułożyć papierowe łańcuchy o długości: w pierwszej edycji 111 km 119 m 57 cm; w drugiej edycji 115 km 497 m 7 cm.

 

Najdłuższe łańcuchy w tym roku ułożyli:

Szkolny Klub Wolontariatu #eskawu w Skarżysku-Kamiennej - 3920,13 m;

Zakład Karny Grądy-Woniecko - 3900 m;

Miód-Maliny Koło Gospodyń Wiejskich w Kurianach - 3574 m.

 

Najdłuższe łańcuchy indywidualne przygotowali:

Monika Podolszańska - 220 m,

Kamil Budka - 50 m.

 

Jak policzyli organizatorzy akcji, łącznie w trzech edycjach akcji powstał łańcuch o długości 294 km 443 m.

Placówka uczestnicząca w akcji mogła też przekazać na konto dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Stowarzyszenia kwotę uzyskaną ze sprzedaży łańcucha oraz akcji temu towarzyszących. 

Podsumowanie oraz więcej zdjęć z akcji Łańcuch Dobra.

oprac. Paulina Dulewicz

fot. Stowarzyszenie ProSalute

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook